Kamu ulaşımında demiryolları, limanlar ve havameydanları inşaatı (DLHİ) Genel Müdürlüğü projelerinin yeri
The role of the projects of general directorate of railways, harbors and airports construction (DLHİ) in public transportation
- Tez No: 264544
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Tarihsel süreç içinde değişen ve küreselleşen dünyada toplum yaşamının vazgeçilmez ihtiyaçları arasında yer alan kamu ulaşım sistemlerinin önemi, gelişerek değişen ulaşım teknolojileriyle birlikte her gün daha da artmaktadır.Ülkemizdeki nüfus artışına paralel, üretimdeki daralma ve finansal-küresel krizin etkisiyle büyük artış gösteren istihdam açığı, kırsal kesimden özellikle büyük kentlere doğru göçü arttırarak, alt yapıdan yoksun kent içi kamu ulaşımında yaşanan sorunların daha yüksek boyutlara ulaşmasına neden olmuştur.Büyük kentlerdeki çarpık kentleşme ve uzun yılların ihmali sonucu ülkemizin temel ve kronik sorunu haline gelen yetersiz kamu ulaşımı alt yapı yatırımları; toplum yaşamını olumsuz yönde etkileyerek günümüze kadar gelinmiştir.Çalışmamızda; T.C. Ulaştırma Bakanlığı'nın merkez genel müdürlüklerinden olan Demiryolları, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı (DLHİ) Genel Müdürlüğü'nün büyük bir yatırımcı kuruluş olması nedeniyle kamu ulaşımı sektörüne yönelik kent içi, kentler arası ve uluslararası yatırım projelerinin yapım ihalelerinin yanı sıra; teknik kontrollük ve müşavirlik hizmetleri vermesi nedeniyle başta söz konusu genel müdürlük olmak üzere, T.C. Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki ulaşım sektörüne yönelik bağlı ve ilgili kuruluşların teşkilatlanma biçimlerine ve hizmetlerine yer verilmeye çalışılmıştır.Özel sektör dinamizminden mümkün olduğunca yararlanılması, hazine iç ve dış borç stokuna yük getirmeyecek Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle kamu ulaşımı yatırım projelerinin yapılması gerekliliği konuları değerlendirilmiştir.Evrensel hizmet politikaları çerçevesinde kamu ulaşımı yatırımlarına yönelik ekonomik ve teknolojik şartlar belirlenerek, yabancı girişimcilerle koordinasyonunun sağlanarak, yatırımlara yönelik uluslararası sermaye transferinin yararları belirtilmeye çalışılmıştır.Çalışmamızın değişik aşamalarında bilgi ve tecrübelerinden faydalandığım sayın hocalarıma şükranlarımı sunuyorum.Ayrıca; çalışmamızla ilgili olarak kaynak temininde yardımcı olan ve görüşlerini paylaşan başta Demiryolları, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı (DLHİ)Genel Müdürlüğü olmak üzere adı geçen diğer Kamu Kuruluşları'nın değerli yöneticilerine teşekkürlerimi sunuyorum.
Özet (Çeviri)
The strategic importance of our country due to its location and being a link between Europe and Asia as well as the fact that various transportation coordinates pass through Turkey made the recognition of our country?s importance in international relations a necessity.The necessity of renewal of railways and maritime transport, which play a significant role in developing the economies of today, as per the advancing high technologies in terms of countries; is also one of the main subjects that needs to be evaluated in terms of our own country.Railway transport, considered to be the most reliable and economic transportation mean among the transportation systems, hasn?t progressed in terms of infrastructure investments as a result of being disregarded many years due to financial and political reasons and as a result of the land transport being at the forefront since the 1950s.The fact that the central General Directorate of TR Ministry of Transportation and Communication; General Directorate of Railways, Harbors and Airports Construction (DLHİ) contributed to the problem of public transportation infrastructure of our country by realizing investment projects and controllership services within its limited budget resources framework in order to meet the public transportation needs, is included in our study.The General Directorate of DLHİ is one of the major investment companies of our country and the fact that besides Directorate?s technical activities in adapting local and intercity public transportation systems to the European Union standards, undertaking the Kars-Tbilisi-Baku railway project and the ?Marmaray Project?, considered to be the project of the century among the international transit railway projects; is evaluated in our study and the status of our country within the scope of regional co-operation projects is defined.The significance of realizing infrastructure investment projects for transportation industry by obtaining private sector finance utilizing the build-operate-transfer (YİD) model and without placing any burden on the capital budget is discussed in our study. Besides the investor organization, General Directorate of DLHİ, the statuses and the fields of activity of other operator public organizations having activities in transportation industry are attempted to be specified in the study.A different point of view, in respect of the necessity of realizing high cost infrastructure investment projects in order to develop and diversify the public transportation systems, which are an essential part of community life; as well as in respect of obtaining the finance of such by YİD method, is provided.