Hazır yemek sanayinde üretim sistemleri ve maliyet kontrolü 'hazır yemek işletmesinde bir uygulama'
Production systems and cost control in catering industry, an application in catering firm
- Tez No: 264548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİDE ŞOĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Hazır yemek sanayii insanların topluca çalıştığı yerlerde; fabrikalar, hastaneler, okul kafeteryaları, öğrenci lokalleri, kışlalar vb. gibi toplu tüketim yapılan kurum ve kuruluşlar için yenilmeye hazır ürün sunulmasını amaçlayan bir sektördür. Sektörde hizmet iki şekilde olmaktadır. Birincisi yerinde üretim hizmeti, ikincisi ise taşıma yemek hizmetidir. Yerinde üretim hizmeti; üretim, sunum ve tüketimin bir çatı altında gerçekleştiği, müşteri mutfaklarının kullanıldığı bir hizmet şeklidir. Taşıma yemek hizmeti ise, yemeğin bir yemek fabrikasında üretilerek, müşteri servis alanına araçlarla taşınması işlemidir. Her iki hizmet şeklinde de yemek yapma işlemi, ihale ya da sözleşme usulü ile hizmeti yüklenen bir hazır yemek firması tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı geçmişten günümüze hazır yemek sanayisinin yapısını inceleyerek, hazır yemek sanayinin üretim sistemleri ile ilişkisini kurmak ve maliyet kontrol yöntemlerinin, yerinde üretim yapan bir hazır yemek firmasında bir aylık menü maliyetlerini inceleyerek nasıl uygulandığını göstermektir.
Özet (Çeviri)
Catering industry is a sector that aims to provide convenience food for establishments such as factories, hospitals, school cafeterias, student locals, military quarters that make mass consuption. Service is provided in two ways in the sector. First is the production that is produced in its own place and the other one is carried food service. In the first way, production, presentation and consumption are made in the same place, in the client?s kitchen. But in the second way ( carried food service), the food is produced in a food factory and is carried to client service area by company vehicles. In both service, producing food process is made by catering company according to a bid or contract.By observing the structure of the catering industry from past to today, the main aim of that thesis is to establish relations the catering industry with production system and to show how the cost methods be applied in the monthly menu at a catering company that produce in the client place.