Hazine taşınmaz mallarının değerlemesi ve Türkiye ekonomisine etkileri
Rating treasury real properties and effecting on economics of Turkey
- Tez No: 264565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Değerlemeye konu olan gayrimenkuller birbirlerinden çok farklı özelliklere sahip olsa da, değerleme sürecinde uygulanması öngörülen değerleme yöntemlerinin belli bir standart çerçevesinde tatbik edilmesi neticesinde objektif ve gerçekçi sonuçlara ulaşılabilmektedir.Hazine taşınmazları çok farklı türlerde ve farklı kullanım şekillerine konu olduğundan hepsini kapsayacak genel bir isim bulmak mümkün değildir. Genel olarak Hazine taşınmazları, Hazinenin özel mülkiyetindeki mallar ve kamu malları olarak sınıflandırılmaktadır.Türkiye yüzölçümünün yaklaşık % 60'ına sahip olan Hazine taşınmaz mallarının satış yoluyla tasfiye politikasında en büyük sebebin hükümetlerin kısa vadedeki kaynak arayışları olduğu söylenebilir. Ancak, tasfiye edilerek izlenen satış politikası yerine özel sektör yatırımlarını teşvik edici ve daha uzun vadeli politikaların aracı olarak kullanılmasının ülke kalkınması açısından daha etkin bir politika olacağı kuşkusuzdur.Bu yolda atılan ilk adım büyükşehirler dahil belediye mücavir alan sınırları içinde kalan ve imar planı olmayan, plansız taşınmazların satışının durdurulmasıdır.Ayrıca, son yıllarda, yukarıda açıklanan perspektifle Hazineye ait taşınmaz malların; yatırım, istihdam, üretim, gelir dağılımı konularında teşvik amaçlı olarak sosyal, ekonomik ve mali politikaların birer aracı haline getirecek yeni düzenlemelere gidilmiştir. ?Kamu Taşınmazlarının Yatırımlara Tahsisine İlişkin Usul ve Esaslar? 2009 yılında devreye konulmuştur.Sosyo-ekonomik gelişmişlik derecesine göre oluşturulan 4 bölgeden özellikle az gelişmiş bölgelerin daha fazla teşvik edilmesiyle bölgeler arasındaki ekonomik dengesizliklerin asgari seviyeye çekilmesi öngörülmüştür.Hazine taşınmaz mallarına yönelik yapılan satış, kiralama, tahsis, irtifak hakkı tesisi, devir, harca esas değer üzerinden satış, trampa gibi işlemler dolayısıyla turizm, enerji, konut, tarım sektörünün desteklenmesi, bölgeler arası dengesizliliğin giderilmesi gibi bir çok ekonomik faktöre olumlu etki yapmaktadır.Bu doğrultuda, Hazine taşınmazlarının ülke kalkınmasında ve ekonomi üzerindeki etkileri ve önemi kısa dönemde değil uzun dönemde ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Even though real estates which are subject to rate, have different specifications; objective and realistic results can be achieved by applying valuation methods, foreseen with valuation process, in standard frame.It is not possible to determine a general name covering all of them, as treasury real properties are differing in classes and tenancy. In general, treasury real properties are classified as properties under private ownership of treasury and public properties.It can be said that the most important reason for liquidation of treasury real properties, which comprises approximately 60% of Turkey area, is seeking sources in short terms by governments. But obviously; instead of property sales, promoting private sector investments and using them as a tool for longer term politics would be more efficient for development of the country.The first step to be taken is to stop sales of properties located inside municipal borders and having no plan for zoning.Additionally, in recent years, new arrangements have been committed to use real properties of treasure as a tool for social, economic and financial politics, aiming promotion of investments, employment, production, distribution of income. ?Procedures and Principles of Allocating Public Properties to Investments? has inured in 2009.Economic imbalances between regions have been forecasted to be minimized by highly promoting undeveloped regions out of 4 regions determined according to social-economic development.Sustaining turism, energy, housing, agriculture industries with operations like sales, leasing, allotment, easement, assignment, sales at price based on charge, barter; has a positive effect on so many economic factors such as overcoming imbalances between regions.In this direction, effects of treasury real properties on the development of the country and economics to appear in long term rather than short term.