Yüksek öğrenim öğrencilerinin vergiyi algılaması: Gaziosmanpaşa Üniversitesi örneği
The perception of higher education students taxes: Gaziosmanpasa University sample
  1. Tez No: 264564
  2. Yazar: ASLIHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma Gaziosmanpaşa Üniversitesin' de öğrenim gören öğrencilerin vergiyi algılamalarına, vergiye bakış açılarına, vergi bilinçlerine ve fiş fatura alma duyarlılıklarına etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda üç bölümden oluşan anket formu hazırlanmıştır. Birinci bölümde öğrencilerin genel karakteristiklerine yönelik 10 demografik soru; ikinci bölümde ise öğrencilerin vergiye bakış açılarının ölçülmeye çalışıldığı çeşitli çoktan seçmeli sorular; üçüncü bölümde ise öğrencilerin fiş/fatura alma alışkanlıklarının ve vergiye karşı bakış açılarının incelendiği 5'li likert ölçeği ne göre hazırlanan sorular yer almaktadır. Güvenilirliği test edilen sorular 852 Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğrencisine basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle uygulanmıştır. Anket uygulaması sonucu elde edilen veriler SPSS 15.0 istatistik programı ile Sıklık(yüzde), Ki-kare, Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis analiz testlerine tabi tutulmuş ve elde edilen verilere göre öğrencilerin vergiye karşı göstermiş oldukları tutum ve davranışlarına etki eden faktörler incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, college students studying Gaziosmanpasa perception of the tax, the tax point of view, the tax of consciousness, the chips certified to receive sensitivity, the effect was to determine the factors. In this regard, a questionnaire was prepared in three parts. In the first part students 'general characteristics for the 10 demographic questions, the second part of the students to tax aspects to be measured is trying various multiple-choice questions, the third part of the students' receipt / invoice receiving patterns and taxes against the perspective of examining 5-Likert scale, according to prepared questions are. The questions tested the reliability of 852 university students care services with a simple random sampling method was applied. Questionnaire as a result of data obtained from the SPSS 15.0 statistical software with the frequency (percent), chi-square, Mann Whitney U and Kruskal-Wallis analysis test subject and the data obtained according to the students' duties towards have shown their attitudes and behaviors of factors have been studied.