Factoring işlemlerinin muhasebeleştirilmesi ve rasyolara olan etkisi
Accounting of the factoring transactions and effects to the ratios
  1. Tez No: 264566
  2. Yazar: TUBA UĞUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET A. KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Reel kesimin büyümeye başlamasıyla birlikte piyasada yeni finansal tekniklerin kullanımının gereksinimi ortaya çıkmıştır. Gerek yurt içi gerekse yurt dışına mal ve hizmet sunan firmalar kaynak ihtiyaçlarını zamanında karşılayabilmek ve alacaklarının tahsil edilememe riskini ortadan kaldırmak için alternatif finansman yöntemlerine başvurmuşlardır.Özellikle 1980'den sonra önem kazanmaya başlayan factoring işlemi ülkemizde de uygulama alanı bulmuş ve hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır. Factoring ile firmalar alacaklarını zamanında tahsil edebilmekte ve nakit akımını da kolaylıkla gerçekleştirebilmektedirler. Bu nedenle factoring işlemi firmaların kısa vadeli alacak haklarının devredilerek nakit akışının sağlanması açısından büyük önem taşır.Bu tezin amacı bir finansman tekniği olan factoring'i incelemeyi ve factoring'in kullanılmasının firmaların rasyolarına etkisini açıklamayı kapsamaktadır
Özet (Çeviri)
With the start of the growing market segments the real financial techniques in the use of the new requirement has emerged. The companies which sells goods and services to domestic and overseas, offer resources to meet the needs and the timely collection of receivables to eliminate the risk of apply to alternative funding methods have.Started to gain importance, especially after 1980, the factoring process, our country has found the application area and quickly became widespread. Factoring companies will take the time and cash flow that can be charged easily perform. Therefore, the factoring company will take short-term cash flow rights are transferred is very important in terms of the provision.The purpose of this thesis comprises that examine factoring as a financing tecnique and factoring methodswith disclosing the effects of firms ratios.