Metin Altok ve şiirlerinin yapı, tema ve üslup bakımından incelenmesi
Metin Altıok and his all poems are analysein terms of structur, theme and style
  1. Tez No: 264569
  2. Yazar: TUĞBA DAĞISTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL HADİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
14 Mart 1941 Bergama doğumlu olan Metin Altıok, şiir dünyasındaki başarısından çok 2 Temmuz 1993 Pir Sultan Abdal Şenliklerinde yaşanan katliam sebebiyle maalesef ölümünden sonra adını duyurmuştur. 1960'lı yıllarda şiir dünyasında gün yüzüne çıkmayı tercih eden Altıok ölümüne kadar şiir yazmayı sürdürür. Türk şiirinde İkinci Yeni'nin şiir anlayışını devam ettirdiği kabul edilen Altıok, sanat ve biçim kaygısı olmadan, toplumsal sorunları da göz ardı etmeden bireyselliği savunur. On bir şiir kitabı, bir deneme kitabı ve iki tiyatro oyunu vardır.Edebiyat tarihi araştırmalarında monografi çalışmaları önemli bir yer tutar. Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmamızda Türk edebiyatının önemli bir kişisi olan Metin Altıok'un hayatını sanatını ve eserlerini belgelere dayanarak ayrıntılı şekilde inceledik. Bütün eserlerini, makalelerini, hakkında yapılmış çalışmaların tamamını değerlendirmeye çalışarak Türk Edebiyatı içerisindeki yerini belirlemeye çalıştık. Bütün şiirleri yapı ve tema bakımından incelenmiştir. Ayrıca tezimizde Altıok'un üslubuna da yer verdik. Geniş bir kaynakça ile belgeler, fotoğraflar ve anıların bulunduğu ekler bölümü de tezimizde yer almaktadır. Bugüne kadar Metin Altıok hakkında bir takım çalışmalar yapılmış olsa da bu çalışmalar doyurucu bir niteliğe sahip değildirler. Yaptığımız bu çalışma ile edebiyat tarihimizdeki Metin Altıok ile ilgili bu açığı kapatabileceğimizi umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Metin Altıok, who was born in 14th March of 1941 in Bergama, was well-known more than his success at the poetry world ,unfortunately after his death, because of the massacre, which is happened in 1993 at Pir Sultan Abdal festival. Altıok, who is prefer to come on the scene at the 1960?s poetry world, continued to write poems until his death. Altıok, who is a continuation of `İkinci Yeni? in Turkish poetry, had no anxiety of art and form and defends individualism without considering social problems. He has eleven poetry books, one essay book and two representations.Monograph studies keep an important part for literature history researches. In our study, which is prepared as a master thesis, we analysed Metin Altıok?s life, his art and his works of art in a detailed way. We tried to find his place at Turkish literature with appraising his all works of art, articles and all studies which were made about him. His all poems are analysed in terms of structure and theme. We also gave a way to Altıok?s style in our thesis. We have parts of documents, photograps and memories with a wide bibliography in our thesis. The studies which are made for Altıok until today are not enough. We hope that we can cover this deficit with our study.