Hedge fonların finansal piyasalardaki yeri ve 2004-2008 dönemi performans değerlemesi
  1. Tez No: 264570
  2. Yazar: ZEHRA DEREN ENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİLGÜN KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Hedge fonlar, uluslararası finansal piyasalardaki önemli oyunculardan biri haline gelmiştir. Hedge fon sektörü, 1990'lı yıllardan itibaren hem aktif büyüklüğü hem de hedge fon sayısı olarak hızla büyümektedir. Hedge fonların finansal piyasalardaki akif ve etkin rolleri, hedge fonları daha öenmli bir konuma getirmektedir. Hedge fonlar da havuz yatırım araçları olmasına rağmen, geleneksel yatırım fonlarından ve portföy yönetim şirketleriden farklı özelliklere sahiptir. Çalışmada hedge fonlar ayrıntılı tanımlanarak, diğer yatırım fonları ile arasındaki farklar belirtilmiştir. Hedge fonların Türkiye ve çeşitli ülkelerde finansal piyasalardaki gelişimi incelenmiştir. Ayrıca hedge fonlar ile ilgili Türkiye'de ve diğer ülkelerde yapılan yasal düzenlemeler hakkında bilgi verilmiştir. Son bölümde ise performans ölçüm yöntemleri değerlendirilmiş, Kosowki ve Novikov Fonu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Hedge funds have became significant players in international financal markets. Since the 1990s, the hedge fund industry has grown rapidly both in asset size and in number of funds. Hedge funds still represent a relatively small share of the financial markets. But, their active role in financial markets bring them more important than their size. Although hedge funds are pooled investment vehicles, they have different characteristics that differ from traditional mutual funds and other portfolio management firms. Analized the Hedge Funds improvement in Turkish and foreign markets. Also, the evolution of hedge fund industry and the basic characteristics of hedge funds were examined. In the last part of this study we revised the performance measurement methods and calculated Kosowsky and Novikov Funds performance.