Feyzi Halıcı' nın hayatı ve halk edebiyatına katkıları
Feyzi Halici's life and his contributions to the folk literature
- Tez No: 264616
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR SAMİ ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Feyzi HALICI, kültüre, sanata ve edebiyata meraklı bir ortamda Konya'da doğmuş, İstanbul'un gizemli havasında edebiyatla yoğrulmuştur. Bütün enerjisini kurucusu olduğu Konya Turizm Derneği vasıtasıyla sosyal, kültürel ve edebi faaliyetlere harcamıştır. HALICI, Milli Edebiyatımızın mahalli kaynaklardan ve folklordan yararlanarak güçleneceğine ve uluslar arası bir değer kazanacağına inanmıştır. Bu amaçla yazdığı eserlerde ve yaptığı faaliyetlerde, Halk Edebiyatı unsurlarını görmek mümkündür. Eskiden kelaynak kuşları kadar değer verilmeyen halk âşıkları, bugün Feyzi HALICI'nın büyük katkısıyla seslerini dünyanın dört bir tarafına duyurmaktadır. HALICI yayımladığı Çağrı Dergisi'yle Türkiye'nin, bilim, sanat, folklor ve turizm hayatına büyük hizmet etmiştir.Bu çalışmada; şair, ozan, yazar, antolog, folklorcu, senatör gibi birçok özelliği kendisinde barındıran Sayın Feyzi HALICI'nın hayatı, edebi şahsiyeti ve Halk Edebiyatına katkıları değişik kaynaklardan taranarak ve kendisi ile görüşülerek ele alınıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Feyzi HALICI was born in Konya in which interested in and keep a good literature, culture and art and he is influenced by İstanbul?s mysterious air that replete with literature. He spent his whole life and efforts social, cultural and literature activities by means of Konya Tourism Fellowship which set up by himself. HALICI believed that national literature will grow stronger via local literature resources and folks and come into reel value. In order to achieve his goal, it is possible to see, whose performances and activities embrace National Folk Literature?s component. Formerly, troubadour who hold their performances cheap as bald ibis bird as, nowadays thanks to his contribution these troubadours enable to promulgate their idea all over the world. HALICI has given an unprecedented honour and serve Turkish science, art, folks and tourism life with Çağrı Magazine which published by himself.With this research, Mr. Feyzi HALICI?s life, literature personality and his contribution of folk literature have been scrutinized via different resources and evaluated mutual speech with him who harbour a lot of specialty on his personality as being a poet, a bard, an author, an anthologist, a folklorist and a senator.