İhracata dayalı büyüme modelinin imalat sanayi üzerinde yarattığı etkiler (1980 sonrası)
The effects of export-oriented growth model on the manufacturing industry(after 1980)
  1. Tez No: 264627
  2. Yazar: DENİZ ZÜNGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY DİLBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'de ihracata dayalı sanayileşme sürecinde meydana gelen değişimin, imalat sanayi ihracatının 1980 sonrası sağladığı gelişim üzerindeki etkileri incelenmiştir.Türkiye imalat sanayi analizinden önce; sanayileşme stratejileri ve dış ticarete ilişkin yaklaşımlar değerlendirilmiştir. Değerlendirmenin ardından çalışmamızda imalat sanayinin genel yapısı ve dış ticareti hakkında bir ekonomik analiz yer almaktadır.Bu analizlerden anlaşılmaktadır ki; imalat sanayi üretim, istihdam ve dış ticaret konularında Türkiye'nin en büyük sanayi dallarından birisidir. Özellikle ülkenin toplam ihracatı içerisindeki payı, imalat sanayini diğer sanayi kollarından ayıran en önemli etkendir. Dolayısıyla, Türkiye'nin dünya ticareti içerisindeki en önemli kozu haline gelen imalat sanayinin desteklenmesi ve bu doğrultuda aralarındaki pozitif ilişki kanıtlanmış olan ihracata dayalı büyümeye yönelik sanayileşme politikalarının uygulanmaya devam edilmesi gerekmektedir. Aksi halde, imalat sanayinin dış piyasadaki rekabet gücünü kaybetmesi, bu sanayi dalının ekonomik etkinliğini de büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.Bu bağlamda araştırmamızın sonundaki analizlerde, ihracat yoğunluğu ile imalat sanayi ihracatı arasındaki ilişkinin derecesi belirlenmiş ve elde edilen sonuçlara göre, ihracata dayalı sanayileşme stratejilerinin imalat sanayi ihracatı açısından önemi vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this article, the effect of the change which occurs in the process of exports-oriented industrialization in Turkey on progress which provides by manufacturing industry after 1980 was analyzed.Before analysis of manufacturing industry, industrialization strategies that are applied by Turkish governments and the approaches about foreign trade were evaluated. After evaluation, an economic analysis about the basic structure of manufacturing industry and its foreign trade has taken place in our paper.From these analyses, it has understood that; manufacturing industry is one of the biggest industrial sectors in Turkey in the subject of employment, production and foreign trade. Especially, the share of manufacturing industry in sum of export of the country is the most important factor that separates it from other industrial sectors. Consequently, manufacturing industry is need to be supported and in this direction industrialization policies concerning export-oriented growth that has been proved a positive relation between them, are need to be continued to apply. Otherwise, the loss of manufacturing industry about power of competition in foreign market will do away with economic effectiveness of this industry sector on a large scale.In this connection; in analysis where is at the end of our research paper, the degree of relations between the density of export and the exportation of manufacturing industry was determined and according to the results that are handled, the importance of exports-oriented industrialization from the way of the exportation of manufacturing industry was tried to emphasize.