Belediyelerce kurulan şirket ve işletmelerde dış denetim örneği: Türkiye modeli
External audit in companies and enterprices established by municipalities, case of Turkey
  1. Tez No: 264636
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAKİR BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNCE OKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Demokratik yapıya sahip olan ülkelerde vazgeçilmez bir unsur olan Sayıştay, kamu kaynaklarının kullanımı ve denetlenmesi konusunda parlamentonun en önemli yardımcısıdır. Sayıştay'ın işlevleri demokratik gelişimle birlikte sürekli olarak artmaktadır.Sayıştay, hem demokratik gelişme hem de Avrupa Birliği'ne uyum sağlanması açısından büyük bir öneme sahiptir. Çünkü Sayıştay, hesap verme sorumluluğunun yerine getirilmesinde rol oynamakta ve şeffaflık sağlamaktadır.Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ile kamu kaynağı tanımı gelmiştir. Kamu kaynağının etkin kullanımı amacıyla bütçe birliği prensibi benimsenmiştir. Bu prensip ile Büyükşehir Belediye Kanununa konulan hükümlere göre ilçe ve ilk kademe belediyeleri ile Alt Yapı Koordinasyon Merkezleri, Üst Yapı Koordinasyon Merkezleri bütçeleri ile belediye tarafından kurulan işletmelerin bütçelerinin belediye bütçeleri içinde yer alması gerekir. Belediye Kanununda da belediye işletmeleri için benzer düzenlemeler bulunmaktadır. Belediye şirketlerinin de Kamu kaynağı kullanılarak kurulması ve bu şirketlerin kamu kaynağı ile beslenmesi nedeniyle bir kalem de olsa belediye bütçesi içinde yer alması ve kamu kaynağının kullanımı ve sorumluluk açısından Sayıştay'ca denetlenmesi tezimizin konusunu oluşturmaktadır.Belediye işletme ve şirketlerinin toplu bir mevzuatı olmaması yani çok çeşitli kanunlarla hukuki durumlarının düzenlenmesi denetiminin de çeşitliliğini beraberinde getirmiştir.Ancak kamu kaynağının etkin kullanımı, yönetimde şeffaflığın sağlanması sorumluların net olarak belirlenmesi kısaca hesap verilebilir hale gelebilmesi amacıyla Sayıştay denetiminin gerekliliği ve yöntemi tezimizde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The country has a democratic structure as an indispensable element in the Court of Auditors, and supervising the use of public resources on helping the most important is the parliament. Court functions with democratic development is constantly increasing.The Court, as well as democratic development in terms of ensuring adherence to the European Union has a great importance. Because the Court of Auditors, is to play a role in accountability and transparency are met.Public Financial Management and Control Law was the definition of public resources. Effective use of public resources for the budget adopted the principle of unity. This principle with the Metropolitan Municipality Law subject to the provisions according to the county and the first level municipalities and Infrastructure Coordination Center, Upper Building Coordination Centre budget and council established by the enterprise budgets of municipal budgets in place should take. Municipalities or municipal companies for similar arrangements in the law exist. Municipal companies as well public resources used to establish these companies public resource with nutrition because of the pen, even if the municipal budget in place to receive and public resource use and responsibility for Sayıştay'ca supervising the thesis subject of our forms.Municipal enterprises and companies that collectively do not have a legislation regulating the legal status of various control laws also have brought diversity. However, effective use of public resources, to ensure transparency in management is responsible for the determination of the net can give a brief account in order to become Auditor audit examined the necessity and method in our thesis.