Belediye iktisadi teşebbüslerinin mali denetimi
Financial audit of municipal economic enterprises
- Tez No: 832473
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR AKYOL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yerel ihtiyaçların ve buna eş güdümlü olarak yerel hizmetlerin farklı türleri belediyelerin hizmet yükünü artırmakta, bu hizmetlerin sunumu konusunda belediyeler çeşitli yöntemlere başvurmaktadırlar. Kısaca ''BİT'' olarak adlandırılan Belediye İktisadi Teşebbüsleri de belediyeler tarafından sık kullanılan bir sunum şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Belediyeler, sağladıkları sermaye ile genellikle anonim şirket niteliğinde Belediye İktisadi Teşebbüsleri kurarak bu organizasyonları oluşturmaktadırlar. Kamu kurumu niteliğindeki belediyelerin, sunmakla görevli oldukları kamu hizmetlerinin birçoğunu Belediye İktisadi Teşebbüsleri aracılığıyla yapması, bu birimlerin denetimi konusunun ayrıca incelenmesini gerekli kılmaktadır. Çünkü kamu sermayesiyle kurulan Belediye İktisadi Teşebbüsleri, özel hukuk hükümlerine tâbi ticaret şirketleri olarak faaliyet yürütmekte, kendilerine ait bütçeleri bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Belediye İktisadi Teşebbüslerinin mali denetiminin ayrıntılı olarak incelenmesidir. Çalışmamızın birinci bölümünde, Türkiye'de yerel yönetim birimlerinin ve özellikle Belediye İktisadi Teşebbüslerinin kapsayıcısı olan belediyelerin tanımlanması, yapısı, türleri, işleyişi, yetkileri ve mali yapı etkisi üzerindeki denetimine değinilmiştir. İkinci bölümde, Belediye İktisadi Teşebbüslerinin kısa tarihçesinden bahsedilerek nasıl ve ne zaman ortaya çıktığı, tanımı, şekilleri, sınıflandırması, dayanakları ve birbirleri ile ilişkilerine değinilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise belediyelerin hizmet sunmak için kurdukları bu iktisadi teşebbüslerin mali denetimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The various types of local needs and local services increase municipalities service burden thus they adopt various methods for presentation of services. Commonly used by municipalities, Municipality Economic Enterprises- shortly called as MEE- are a way of presentation. Municipality Economic Enterprises are established via municipalities' funds. And in general they are joint-stock company. Municipalities constitute these organizations with developing Municipality Economic Enterprises. Having the characteristics of public institution, municipalities use Municipality Economic Enterprises as a way to fulfill most of their obligatory community services. Therefore inspection of these units are important and have to be examined elaborately. At the first part of the study, the information about definition, structure, functioning, authority and influence of inspection on finance of local authorities and particularly municipalities as they considers Municipality Economic Enterprises in Turkey is given. At the second part , the information about short historical background of Municipality Economic Enterprises which contains how and when they appeared, description, shapes, classification, foundation and relationships with each other. At the last part of the study, economic auditing of these enterprises, which are founded by municipalities with the aim of submitting service, are examined.