Doğu Dağlık Kilikia'da kırsal yerleşmelerde tespit edilen yuvarlak sunaklar
Rural settlement in Rough Cilicia in the east of the round altar
  1. Tez No: 264642
  2. Yazar: ASLİHAN ÖZBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Dağlık Kilikia bölgesi içerisinde Kalykadnos ve Lamos nehirleri arasında kalan alan Olba Territoriumu olarak isimlendirilmiştir. Söz konusu Territoriumun sahip olduğu ayrıcalıklı yönetim şekli ile Hellenistik Dönemde Olba Rahip Krallığını içinde barındırdığı bilinmektedir. Territoriumun sahip olduğu özel yönetim biçiminin dışında kendine has bir mimari yapılanması olduğu da görülmektedir ve bu özel mimari Territoriumun sınırlarını belirlemede büyük katkı sağlamaktadır.Silifke ile Erdemli arasında yeralan Territorium içinde bulunan kırsal yerleşimlerin incelenmesi sonucunda, bu yerleşimlerle ilişkili yirmi adet yuvarlak sunak tespit edilmiştir. Bu sunakların bölgede mezar sunakları, adak sunakları ve anı ve onurlandırma sunakları olarak üç farklı amaca yönelik olarak kullanıldıkları anlaşılmaktadır. Kaide profillerine bakıldığında bunların kendi içinde üç ayrı grup olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, üst kısımlarında taşıdıkları taç profiline göre alt gruplarının olduğu da görülmektedir. Tez kapsamında incelenen sunaklar gövdelerinde taşıdıkları kabartma, yazıt veya gövdenin tamamen boş bırakılması gibi bezeme özellikleriyle de üç ayrı guruba ayrılmaktadır.Sunakların tarihlendirilmesine ve hangi amaça yönelik kullanıldığını anlaşılmasına dair en önemli verileri gövdesinde kabartma bulunan sunaklar sağlamaktadır ve stilistik açıdan oldukça benzer mezar stellerinin Suriye ve Güneydoğu Anadolu'da yoğun olarak kullanıldığı görülmektedir. Söz konusu bu benzer örneklerden hareketle sunaklar için bir tarihleme önerisi yapmakta mümkün olmaktadır. Sunakların tarihlendirilmesinde bir diğer önemli veriyi kırsal yerleşimler içinde tespit edilen arkeolojik materyaller oluşturmaktadır. Çalışmada incelenen sunakların büyük kısmının bir mezar ile bağlantılı olduğu veya bir mezarın yakınında tespit edildiği bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
In the mountainous region of Cilicia, and Lamos Kalykadnos Olba the area between the rivers has been named territory. The territory in question has a privileged form of government with the Hellenistic kingdom of priests in Olba host is known. Outside of the territory has its own special form of government that are seen in architecture and the architecture of this special is a great contribution in determining the boundaries of the territory.Territorium contained within Erdemli and Silifke in rural areas as a result of the investigation, twenty-two round altars associated with these settlements have been identified. This altar altar tomb in the region, votive altars, and altars to honor the memories and for three different purposes are used as is understood. Looking at the base of their own profiles that were identified in three separate groups. In addition, they carry top of the crown profile of sub-groups are seen by. Thesis examined the body of the altar, they carry their relief, inscription or decorative features, such as the body is left completely blank is divided into three separate groups.And which dating of the altar was used for the understanding of what the most important body of data that provides relief and stylistic aspects of the altar tomb steles is quite similar to Syria and are being used extensively in Southeast Anatolia. Similar examples of this movement comes from the altar to make recommendations for dating is possible. Other important data of an altar, dating to archaeological materials were found in rural areas constituted. The study examined a large part of the altar may be connected with a tomb or a grave was found near known.