Üretim işletmelerindeki temel muhasebe uygulamalarının uluslararası finansal raporlama standartları açısından incelenmesi
Analysis of the basic accounting practices in manufacturing companies in terms of the international financial reporting standards
  1. Tez No: 264652
  2. Yazar: FERAH YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASFİ HAFTACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Globalleşme ile birlikte ülkeler arasında uluslararası sermaye akımları da artmaya başlamıştır. İşletmelerin uluslararası sermayeleri çekebilmeleri için muhasebe sistemlerini de dünyada kabul gören muhasebe standartlarına göre düzenleme gereği ortaya çıkmıştır. Uluslararası muhasebe standartlarının işletmelerde uygulanmasıyla, mali tabloların güvenilirliği, karşılaştırılabilirliği, doğruluğu, ihtiyaca uygunluğu konusundaki şüpheler ortadan kalkacaktır. Bununla birlikte, bütün dünyanın kabul ettiği standartlar finansal tablolara uygulandığında, uluslararası yatırım yapacak kişi ya da kurumlar finansal tablolara baktıklarında; finansal tabloların aynı ilkelere göre düzenlendiğini bilecek ve kararlarını buna göre vereceklerdir. Finansal tablolar aynı muhasebe standartlarına göre düzenlendiğinden, yatırım yapacak kişi ya da kurumlar bu finansal tabloları kendi ülkeleri ve diğer ülkelerde hazırlanan finansal tablolarla karşılaştırabileceklerdir. Bu nedenlerden dolayı, finansal tabloların raporlanmasında dünyada tek bir muhasebe dili kullanılması gerektiği ortaya çıkmıştır.Dünyada bir çok ülke, işletmelerin finansal tablolarının, karşılaştırılabilir, ihtiyaca uygun, güvenilir ve anlaşılabilir olması için uluslararası muhasebe standartlarını, muhasebe uygulamaları ile yakınsama eğilimi içine girmişlerdir. Bu ülkelerden bazıları uluslararası muhasebe standartlarının tamamını, bazıları ise bir kısmını alıp muhasebe uygulamalarına uyumlaştırmışlardır.Uluslararası muhasebe standartlarının işletmelerde uygulanmasıyla vergi mevzuatı ve standartlar arasında farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Çalışmada seçilen standartların üretim işletmesinde uygulanması sonucunda, üretim işletmesinin kullandığı hesap planı, hesaplanan kâr, varlık ? kaynak yapısı önemli ölçüde değişmiştir. Yani uluslararası muhasebe standartlarının uygulanması soncu işletmelerin mali tablolarının biçim ve içeriği değişmektedir.
Özet (Çeviri)
International financial flows have gathered pace with the process of globalization. It has in this regard become a requirement for enterprises to arrange their accounting standards in line with the internationally-confirmed accounting standards. And once these standards are implemented by enterprises, the uncertainties over the reliability, comparability, correctness and functionality of the accounting tables will gradually clear away. Correspondingly, individual or institutional international investors will make their investment decisions through taking into consideration whether the financial tables in any context have been arranged according to the same standards after the internationally-confirmed standards have been applied to the financial tables. As the financial tables are arranged according to the same accounting standards, individual or institutional investors will be able to compare these tables with those prepared in their own or the other countries. Under these circumstances, it has become a requirement to use a single accounting language across the world.All across the world many countries have taken initiative to bring the international accounting standards in line with the accounting applications in order that the financial tables of the enterprises would be comparable, functional, reliable and understandable. In some countries all of the international accounting standards and in some others a part of them have been applied to the accounting applications.With the application of the international accounting standards in enterprises, some divergences come out between tax legislation and standards. As a result of the fact that the application of the selected standards have been implemented in the enterprise, the calculation plan the production enterprise uses, the profit calculated and the asset-resource proportion have undergone profound changes. In concise, in case the international accounting standards are implemented, the style and content of financial tables of the enterprises change.