Bankalarda iç ve dış denetim süreci
Bankalarda iç ve diş denetim süreci
  1. Tez No: 264666
  2. Yazar: NURAY TUĞRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünyada globalleşme eğilimlerinin ve sermaye hareketlerinin artması finansal sistemi etkileyen temel faktörlerdir. Bu gelişmelerle beraber finansal piyasalarda risklerin boyutu da artmıştır. Hızla gelişen ve globalleşen dünyamızda bankacılık sektörü hızla büyümeye başlamıştır. Bankacılık sektörünün faaliyet hacminde, ürün çeşitliliğinde ve hizmet anlayışında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Buna bağlı olarak, bankaların faaliyet gelirleri ve faaliyet dışı gelirleri pek çok farklı gelir unsurundan oluşmaya başlamıştır. Ancak getiri ile beraber riskliliğin de artmasına paralel olarak, bankaların plasmanları ve yükümlülüklerinden kaynaklanan bankacılık riskleri de oldukça farklılaşmıştır.Bankacılık sektörünün doksanlı yıllardan itibaren çok büyük ivme kazanması, risk artışı beraberinde denetim ihtiyacını da doğurmuştur. Bankacılık sektöründe denetim faaliyetleri bankanın bünyesinde yapılanlara ek olarak belirli esaslar çerçevesinde denetim yetkisine sahip kurumlar tarafından da yapılmaktadır.Bu çalışmada, bankaların iç ve dış denetim sistemlerinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main factors that effect economy are the increase of globalization tendency and capital movements all over the world. With the this developments the dimension of the risks in the financial system hsa rised. Besides of globalization of the world, the banking sector is started to grow rapidly. there has been serious developments in the banking sector?s activity size, product variety and service mentality. According to this developments, bank?s revenues from activity or non, become out of many different income elements. Howewer parallel to the rise in risks with income, banks? risks dependent on banks? plasman and liabilities has been differentiated.Enlargement of the sector from 90?s, brings the necessity of audit. In banking sector, auditing activities adding to structure of banks specific essentials are also done by institutes which have auditing authority.This study aims to analyze the internal audit system and the external audit system of the banks.