Kriz ortamlarında devlete duyulan güven (17 Ağustos 1999 Marmara Depremi örneği)
Trust in state in the times of crisis (The case of Marmara earthquake of August 17, 1999)
- Tez No: 264667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Her geçen gün farklı bir değişime, farklı bir yeniliğe ev sahipliği yapan dünyamızda, özellikle bilgi ve iletişim teknolojilerindeki ilerlemeler ?dünya? anlayışına daha başka yaklaşımları da beraberinde getirmektedir. Artık dünyanın sanıldığı kadar büyük olmadığı, gelişmiş teknolojiler sayesinde uzakların gittikçe yakınlaştığı, iletişimin neredeyse her koşulda mümkün olduğu kabul edilmeye başlanmıştır. Bu yeni algı, farklı ülkelerin ekonomilerinin, politikalarının, sosyal yapılarının ve toplumu meydana getiren daha birçok olgunun, gittikçe artan bir yoğunlukla birbirlerinden etkilenmelerine yol açmaktadır. Bu yoğun etkileşimin ilerleme, gelişme, çağın gerisinde kalmama gibi olumlu yansımalarının yanı sıra, sıklıkla krizlerin yaşanması, hatta bu krizlerin etkileşim içinde bulunan ülkeler arasında da salgın bir hastalıkmışçasına yayılması gibi oldukça olumsuz sonuçlar doğurduğu söylenebilmektedir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken temel nokta, meydana gelen krizlerin nasıl en etkin şekilde yönetileceği, nasıl en az zararla krizin atlatılacağı olmalıdır.Kriz ortaya çıkmadan gerekli önlemlerin alınması ve bu duruma karşı hazırlıklı olunması, hem zaman kazandırması hem de krizin en az zararla atlatılması açısından büyük önem taşımaktadır. Var olan bir ?kriz yönetim? planını uygulamak çoğu zaman, yönetimde yaşanabilecek başarısızlıkların da önüne geçilmesini sağlamaktadır.Krizlerin ortaya çıkmasının birçok sebebi olabilir. Afetler de sıklıkla krizlerle sonuçlanma ihtimali olan durumlardır. Yaşanan afetin krize dönüşmemesi için bir önceki safha olan ?afet yönetimi?nin başarıyla hazırlanıp uygulamaya koyulması gerekmektedir.Bu doğrultuda şekillenmiş ?Kriz Ortamlarında Devlete Duyulan Güven? adını taşıyan bu çalışmada, yaşanan krizler karşısında devletin, halkın gözündeki güvenilirliğini incelemek amaçlanmaktadır. Söz konusu amaca ulaşmak için, öncelikle kriz, afet ve güven kavramları üzerinde durulacaktır. Bu kavramlardan yararlanarak kavramsal çerçeve çizildikten sonra, Türkiye'de yakın zamanda yaşanan en büyük çaptaki afet kabul edilebilecek, kayıtlara 17 Ağustos 1999 Marmara depremi olarak geçen depremin üzerinden 1 yıl ve 11 yıl geçtikten sonra yapılan iki ayrı araştırma ile halkın devlete duyduğu güven duygusunu, devletin kriz anındaki tutumunun ne kadar etkilediği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Each passing day, various evolutions and reforms are taking place in the world that we live in. Especially the progresses in information and communication technologies help to redefine the meaning of ?world?. Thanks to developed technologies, communication is possible in everywhere and under any condition. Nowhere is far enough, so the world does not seem so endless anymore. This new perception makes various countries effect from each other increasingly, in the sense of economics, politics, social structure and the other components that create society. It is possible to claim that, although this intense interaction has some good effects such as progress, evolution, keeping up with the times, it also has some negative side effects that are usually occur as crisis. Moreover, this crisis may spread all around the other countries just like an epidemic disease. In this situation, the main issue is to decide how to deal with the crisis and get over it with the minimum damage.It is important to take necessary precautions and to be ready before the crisis would occur, in order to gain some time and to come through with the minimum damage. In this case, it is vital to have a crisis management plan already. Implementing an existing plan might also help to prevent the possible failures.There may be a several reasons that cause crisis. Disasters are also the cases that have great possibilty to turn out to be a crisis. In order to restrain a disaster to become a crisis, prepare and impose an effective ?disaster management? plan which is the last phase before it turns out to be a crisis, is necessary.This study called ?Trust in Governmet in the Crisis Environments?, has been shaped by the facts that are mentioned above. The main aim is to examine, the trust of public to government whan they have faced with a crisis. Because it is more possible to please people when there is no threat, but after they lose their status quo, criticisms become more common and the real success of the government would occur. On behalf of reaching the aim, firstly concepts of crisis, disaster and trust will be examined and the conceptual framework will be drawn with their help. Then, as the most destructive disaster for Turkey in recent years, the earthquake that has happened in the year 1999 in Marmara, will be examined with two different researches. First one is only 1 year after the earthquake and the last one is 11 years after. The main aim of this research is to find out what has been changed between those years in people?s trust towards government and what has affected their opinion.