Uluslaraşırı endüstri ilişkileri ve açık sistem analizi
Transnational industrial relations and open-systems analysis
- Tez No: 264676
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SELAMOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 268
Özet
Endüstri ilişkileri, 19. yüzyılda gelişen ve 20. yüzyılda kapitalist sosyal birikim süreçlerine göre değişim yaşayan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Endüstri ilişkileri sisteminde 19. yüzyılda daha ziyade işverenler ve örgütlü işçiler arasında gelişen uluslaraşırılaşma süreci, 20. yüzyılın ilk yarısında devletlerin ve ikinci yarısından itibaren ise bölgesel ve uluslararası örgütlerin uluslararası ekonomi politik yapıdaki artan etkinliği nedeniyle çok taraflı bir yapıya kavuşmuştur. Böylece, endüstri ilişkileri sisteminin ulusal, bölgesel ve uluslararası ekonomi politikte meydana gelen gelişmelerden formel ve informel şekilerde etkilenen uluslaraşırı niteliği daha da belirginleşmiştir.Bununla birlikte, endüstri ilişkilerinde mevcut teorik yaklaşımların sistemde yaşanan ulusal-bölgesel ve uluslararası gelişmeleri, endüstri ilişkileri sistemine özgü analitik parametreler ışığında, çok boyutlu bir çerçevede ele alma konusunda gerekli açılımlara sahip olmadığı görülmektedir. Bu nedenle, ulusal, bölgesel ve uluslararası ölçeklerde yer alan aktörler arasında endüstri ilişkileri sistemi üzerinde sonuçlar üreten etkileşimlerin gerçekleşmesi olarak tanımlanan uluslaraşırılaşma sürecini mevcut teorik yaklaşımlar çerçevesinde analiz etmek mümkün görünmemektedir.Açık sistem analizi, uluslaraşırı endüstri ilişkileri sistemini bütünsel bir yaklaşımla ele alacak bir çözümleme çerçevesinin oluşturulmasını hedeflemektedir. Genel sistem teorisi üzerinde temellenen açık sistem analizi kapsamında gerçekleştirilen çözümlemelerde, başta Dunlop'un sistem teorisi olmak üzere, çoğulcu, marksist ve stratejik tercih teorilerinin analitik parametrelerinden yararlanılmaktadır. Açık sistem analizi endüstri ilişkileri sisteminde ulusal, bölgesel ve uluslararası ölçekte ortaya çıkan etkileşimleri aktörler, aktörlerin ürettiği stratejiler, stratejilerin uygulamasını amaçlayan kısa ve uzun vadeli politikaların etkileşime girdiği güç ilişkileri ve güç ilişkileri sonucunda ortaya çıkan kurallar çerçevesinde çok boyutlu bir eksende ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Industrial relations turns out to be a system which emerged in 19th century and went through transformations in conformity with changing social structures of capitalist acculumation throughout the 20th century. Materializing between the employees and their private employers in the 19th century, transnationalization in industrial relations system has become a multi-lateral process with the mounting influences of the state in the early 20th century and those of the regional and international organizations on the international political economy of industrial relations during the second half of the 20th century. Therefore, the transnational implications of industrial relations which are initiated in both formal and informal ways by the developments in the national, regional and international political economy have become embedded. However, it is observed that the industrial relations theories do not have analytical tools which can be employed to conceptualize these developments in a multi-disciplinary and multi-dimensional way.Given the limited analytical scope of the current theories, `Open-System Analysis? in industrial relations aims to contribute to an analytical approach which will be able to conceptualize the transnational industrial relations in a holistic manner. Based on the analytic parameters of the general systems theory, open-system analysis additionally makes use of the conceptual apparatus of the current theories, especially of Dunlopian systems theory. By doing so, open-systems analysis in transnational industrial relations conceptualizes the interactions among national-regional and international actors of industrial relations by (i) a transnational context (ii) strategies generated by the actors (iii) power relationship among the actors on performing their strategies, and (iv) rules whose formation and way of enforcement are determined by the power relations.