Türkiye'de toplu pazarlık sisteminin ekonomik analizi
Economical analysis of collective bargaining system in Turkey
- Tez No: 51089
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Toplu pazarlık, işçi sendikaları ve işverenlerin, istihdam koşulları ve sürelerini belirledikleri bir süreçtir. İşçiler ve işverenler arasındaki ilişkileri düzenleyen bu sözleşmeye, toplu pazarlık anlaşması denilmektedir. Toplu pazarlıklarda, işçi sendikaları ve işverenler, genellikle, pek çok konu üzerinde görüşmeler yapmakla beraber, esas olarak, pazarlık amaçları iki konu üzerine yoğunlaştırılır: reel ücretler ve istihdam. Türkiye'de, toplu pazarlığın etkinliği, reel ücretler ve istihdam eğilimi açısından, uygulamada, 1980 öncesi ve sonrasında farklı özellikler göstermiştir. 1960'lı yılların başından itibaren uygulanan içe dönük sanayileşme ve güçlü sendikal örgütlenme koşullarında, işçi kesimi, etkin toplu pazarlıklar yoluyla, yüksek reel ücret ve istihdam güvencesi hedefine ulaşmışlardır. Ancak, uluslarası ekonomik çevre koşullarının etkisiyle, 1980 sonrasında, dışa açık ekonomi politikasının, sendikal örgütlenmeye karşı yasal-kurumsal düzenlemelerle desteklenmesi, uzun dönemde işçi kesimine reel ücret kayıpları şeklinde yansımıştır. Bu dönemde, reel ücretlerin kısa dönemli yükselişi, kamu ve özel kesim işverenleri tarafından, öncelikle, istihdam hacminin daraltılması yoluyla telafi edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Collective bargaining is a process by which employers and unions estabilish terms and conditions of employment. The contract that results is called a collective bargaining agreement, and it regulates the relationship between the employer and employees involved. in contract negotiations the union is usually bargaining on a dozen fronts at önce, trading ceoncessions on some fronts for gains on others. But we narrow the study to two policy objectives as real vvages and employment. in Turkey, the efficiency of collective bargaining with respect to real vvages and employment, has shown different peculiorities before 1980 and after. Because of applaying introverted economical policy and strong syndical organizing, the unions have reached their high real vvages and employment quarantee targets through effective collective bargainings as from at the beginning of 1960's. But, after 1980, due to international economic enviromental conditions, it has reflected to the vvorkers in the form of low real vvages and reduced employment levels in long term, through extroverted economical policy that is supported by legal-instutional regulations against to syndical organizing. in this term, short term increasing in real vvages, have primarily compensated by public and private employers with decreasing employment levels.