Avrupa Birliği'nin eğitim politikası ve tam üyelik müzakereleri çerçevesinde Türkiye'nin uyumu
European Union education policy and harmonization efforts in Turkey during the process of accession negotiations regarding full membership
- Tez No: 264675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Eğitim bireyin en temel haklarından biridir ve bireyi sosyalleştirme, geliştirme ve ona yetenekleri doğrultusunda rehberlik etme fonksiyonları vardır. Tarih içinde, eğitim olgusu çeşitli eğitim felsefelerine bağlı kalınarak uygulanmıştır. Avrupa Birliği açısından bakıldığında, Birliğin ilk dönemlerinde yalnızca çalışanların eğitimi üzerinde durulmuş ancak zaman içinde eğitim AB politikaları içinde hak ettiği öneme sahip olmuştur. Avrupa Birliği'nde eğitimde işbirliği, ortak bir eğitim politikasının oluşturulması doğrultusunda ulusal politikalarla Birlik uygulamalarının uyumu ilkesine dayanmaktadır. 2000 yılının Mart ayında gerçekleştirilen Lizbon Stratejisi ile AB'nin yeni milenyumda büyük bir atılım yapması ve her alanda marka olması öngörülmüş, bunun içinde eğitim başat unsurlar arasında sayılmış ve eğitimde orta vadeli hedefler belirlenmiştir. AB'nin eğitim politikası uygulamalarında ve yeni milenyumda eğitim alanında marka olma hedefi doğrultusunda en çok üzerinde durduğu tema mesleki eğitim unsurudur. Yaşamboyu eğitim felsefesi de AB'nin en fazla yoğunlaştığı politikaların başında gelmektedir.Türkiye, 3 Ekim 2005 tarihi itibariyle Avrupa Birliği ile tam üyeliğe yönelik müzakere sürecine girmiştir. Sürecin ilk aşaması olan tarama çalışmaları 13 Ekim 2006 tarihinde sonuçlandırılmıştır. Bundan sonraki süreçte Türkiye'de, uyuma yönelik birçok proje hayata geçirilmiştir. Müzakere sürecinde eğitim alanında olumlu göstergeler bulunsa da, AB'nin, ulus devlet prensibi ile çelişebilecek beklentileri, eğitime aktarılan kaynakların arttırılamaması ve fiziksel yetersizliklerin halen devam etmesi Türkiye'nin önünde çözüm bekleyen sorunlar olarak durmaktadır.
Özet (Çeviri)
Education is one of the fundamental rights of individuals and it has the functions of socializing, developing and guiding individuals in line with their abilities. Throughout history, education phenomenon has been implemented by adhering to several educational philosophies. From the European Union?s point of view, only education of the employees was stressed during the first stages of the Union; however, education became important and rightly found its place among EU policies over time. Cooperation in education within the European Union is based on the harmonization principle of the Union?s implementations with the national policies in order to agree on a joint education policy. Along with the Lisbon Strategy, launched in March 2000, it was envisaged that the EU should take a big leap and establish itself as a brand in every field. For this purpose, education was considered as the principal element, and medium-term objectives were determined for education. The theme that the EU focuses on most is occupational education in line with the objective of becoming a brand in the field of education in the new millennium and in implementing the education policies. Philosophy of life long learning is one of the policies the EU centers upon.Turkey entered in the process of accession negotiations regarding full membership with the European Union as of 3 October 2005. The screening process, as the first step of the process, was completed on 13 October 2006. Then, many projects were conducted for harmonization efforts in Turkey. During the process, though there are positive indicators in the field of education, the expectations of the EU that can contradict with the nation-state principle, no increase in the resources allocated for education, and still-continuing physical incompetencies are the issues waiting to be solved by Turkey.