İflasın ertelenmesinin usul ve esasları
- Tez No: 264689
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN DELİDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Hukukumuzda bir tacirin (borçlunun) pasifinin aktifinden çok olması genel bir iflas sebebi değildir. Ancak Kanun sermaye şirketleri bakımından genel iflas nedeni olan borçlunun borcunu ödememesi (ödemeleri tatil etmesi) halinden başka pasifinin aktifinden fazla olmasını ayrı bir özel (munzam) iflas sebebi olarak kabul etmiştir. Bunun nedeninin ise sermaye şirketlerindeki sorumluluğun şirket sermayesi ile sınırlı olması ve alacağını şirket sermayesinden alamayan alacaklının şirket ortaklarına başvuramamasıdır.İflasın ertelenmesi borca batık durumda olan bir sermaye şirketinin veya kooperatifin mali durumunun ıslahının mümkün olması halinde, o şirketin veya kooperatifin iflasının önlenmesini sağlayan bir kurumdur. Yine diğer bir Yargıtay kararına göre iflasın ertelenmesinde amaç, sermaye şirketinin ve kooperatifin ekonomi içinde kalarak faaliyetine devamını sağlamak ve alacaklıları iflasa bağlı olumsuz sonuçlardan etkilenmesinden korumak olarak açıklanmıştır. İflasın ertelenmesinde şirketin veya kooperatifin yararı olduğu kadar alacaklıların da yararı bulunmakta; kamu yararı ikinci planda kalmakta ve yerel ekonomi için işletmenin müstakbel alacaklılar için risk oluşturana kadar ayakta tutulmanın önemli olduğu belirtilmektedir.Ekonomik hayat içerisinde önemli bir işlevi olan sermaye şirketleri ile kooperatiflerin borca batık hale gelmesiyle birlikte alacaklıların zarara uğrama tehlikesinin bulunduğunun adeta sinyalleri alınmaya başlandığından bu durumun önüne geçilmesi bağlamında aranan çarelerden birisi olarak iflasın ertelenmesi görülmüştür. Ayrıca sermaye şirketleri ile kooperatiflerin istihdam bakımından arz ettiği önemden dolayı bunların ekonomik durumunda istihdamı etkileyecek düzeyde bir kötüleşme meydana geldiğinde, kendi hallerine bırakılamayacağı düşüncesi de iflasın ertelenmesi kurumunun kabulü temelinde yatan düşüncelerden bir diğeridir. İcra ve İflas Kanunu'na 4949 sayılı Kanun'la iflasın ertelenmesi müessesesinin eklenmesiyle birlikte, hukukumuzda iflasın ertelenmesi müessesesi ayrıntılı bir düzenlemeye kavuşturulmuştur. Bu düzenlemeden sonra hızla artan iflasın ertelenmesi talepleri uygulamada bazı sorunları da beraberinde getirmiştir.Uygulamada da ortaya çıkan bu sorunlar karşısında iflasın ertelenmesi müessesesi son dönemde oldukça yoğun bir şekilde bilimsel faaliyetlere konu olmuştur.Yukarıda belirtilen gelişmelere paralel olarak ve gerek teoride gerekse de uygulamada ortaya çıkan sorunların bir nebze olsun azalmasına fayda sağlamak amacıyla ve konunun önemine binaen yüksek lisans bitirme tezi olarak bu konu seçilmiştir. Bu tezin birinci bölümünde İflasın ertelenmesinin tanımı, tarihi gelişimi, amacı ve hukuki niteliği, ikinci bölümünde iflasın ertelenmesinin şartları ve son olarak üçüncü bölümde de iflasın ertelenmesi davasında yargılama usulü, kanun yolları ve iflasın ertelenmesinin sona ermesi ele alınmıştır. İncelememiz yapılırken asıl tez konumuz olan ?İflasın Ertelenmesinin Usul ve Esasları? konusunda ayrıntıya girilmiş olup, bu konular haricinde iflasın ertelenmesinin çok kapsamlı oluşu sebebiyle tez konusu dışında kalan konulara konumuzu ilgilendirdiği ölçüde değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our law the passive excess over the active of a dealer (debitor) is not considered as a general bankruptcy cause. However, from the viewpoint of legal equity companies the case of passive?s excess over the active, other than a debitor?s default (suspend its payments) that is a general bankruptcy cause, is accepted as a special (additional) bankruptcy cause. The reason is that in equity companies the obligation is limited to a company capital and creditors do not apply to company partners in case of nonreceipt the receivable out of company capital.In case if financial status recovery of equity company or cooperative encumbered with debts is possible, the bankruptcy postponement is an establishment enabling the prevention of bankruptcy of the company or cooperative. In accordance with another Supreme Court decision, the aim of the bankruptcy postponement is determined as follows: to enable the operating of the equity company or cooperative remaining involved in economy, and to prevent the creditors? affecting by the negative results related to the bankruptcy. Both the company or cooperative and creditors benefit from the postponement of bankruptcy; however, the public benefit is of secondary importance. The bankruptcy postponement is important in terms of the local economy to be afloat for expectant creditors of the establishment until a risk is posed.The bankruptcy postponement is accepted as one of the essential solutions for preventing the creditors? insecurity since equity companies or cooperatives playing a primary role in economic life become encumbered with debts. And besides, equity companies or cooperatives are of great importance in terms of employment. In case of deterioration of equity companies? or cooperatives? activity affecting the employment, not leaving them to their own devices becomes one of the underlying conceptions of the establishment base with the bankruptcy postponement. Along with the addition of bankruptcy postponement issue to the Enforcement and Bankruptcy Law by the Law numbered 4949, the bankruptcy postponement issue has been arranged in detail in our Law. After that, the aforementioned arrangement has brought about the problems of rapidly increasing bankruptcy postponement claims in practice. The bankruptcy postponement issue has become a subject to the scientific activities in relation to the problems in practice.The following subject of the master thesis has been chosen due to significance of the matter and in order to contribute to the emerging problems decrease in parallel with the above mentioned tendencies either in theory or in practice. In the first part of the following study we have made the definition of the Bankruptcy postponement, investigated its historical development, and determined its purpose and legal characteristics; in the second part we have disclosed the Bankruptcy postponement conditions; and in the third part of the study we have disclosed the proceeding of the Bankruptcy postponement case, the legal remedy and expiration of the Bankruptcy postponement. Due to the subject width along with investigation of the thesis subject ?Procedures and Principles of Bankruptcy Postponement? in detail, we have also referred to other concerned subjects out of the thesis subject.