Ekonomik krizlerin Kocaeli imalat sanayine etkileri (1990 sonrası dönem)
The economic crisis effect on Kocaeli manufacturing industry (after 1990's)
- Tez No: 264695
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmadaki amaç Türkiye'de 1990 sonrası yaşanan ekonomik krizlerin ülke genelindeki etkilerinin analizi ve Kocaeli İmalat Sanayi üzerindeki etkilerini araştırmaktır.Çalışma üç bölümden müteşekkildir. Birinci bölümde kavramsal ve kuramsal çerçeve ele alınmıştır. İkinci bölümde Türkiye'de yaşanan ekonomik krizlerin nedenleri, sonuçları ve alınan önlemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde de kent bazına indirgenerek ekonomik krizlerin Kocaeli İmalat Sanayiine etkileri neden sonuç ilişkisi şeklinde araştırılmıştır. Analiz sonuçlarında Kocaeli İmalat Sanayiinin Türkiye'de yaşanan ekonomik krizlerden doğrudan etkilendiği görülmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigate the effects of economic crisis for Turkey and Kocaeli Manufacturing Industry after 1990?s.This Study has three main parts. In the first parts conceptual and theoretical framework was discussed. In second section the causes,results and the measures taken of economic crisis in Turkey were examined. Finally in the third par economic crisis effects on Kocaeli manufacturing industry was investigated by cause effect relations. The result of analisis ; the economic crisis which lived in Turkey ,to see directly affected Kocaeli manufactoring industry.