Alternatif enerji kaynakları eğitim programının ilköğretim 7.sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri ve başarı düzeylerine etkisi
The effects of alternative energy sources education programme on the primary school seventh grade students' problem solving abilities and success levels
  1. Tez No: 264710
  2. Yazar: ATTİLLA ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, alternatif enerji kaynakları eğitim programının ilköğretim 7.sınıf öğrencilerinin problem çözme becerilerine ve başarı düzeyine etkisini incelemektir.Araştırma 2009-2010 öğretim yılının birinci yarıyılında İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Natuk Birkan İlköğretim Okulunda toplam 24 öğrenci ve iki grup üzerinde yürütülmüştür. Grupların oluşturulmasında Fen Bilgisi dersinde uygulanan yazılı sınavdan aldıkları notlar ve okuldaki öğretmenlerle yapılan görüşmelerden elde edilen bilgiler etkili olmuştur. Bu sınıflar deney ve kontrol grupları olmak üzere atanmıştır. Deney grubundaki öğrenciler Fen bilgisi dersini problem çözme becerileri yaklaşımı ile işlerken kontrol grubundaki öğrenciler ise geleneksel yaklaşımlarla işlemişlerdir. Araştırmada öğrencilere, Problem Çözme Ölçeği ve Başarı Testi uygulanmıştır.Ölçekler öğrencilere çalışmadan önce ön-test, çalışmadan sonra da son-test olarak uygulanmıştır. Araştırmadan 6 hafta sonra da başarı testi, öğrencilere kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin çözümlenmesinde Mann Whitney U testi ve Wilcoxon İlişkili Grup testi kullanılmıştır. Araştırma sonunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir.1. Problem çözme becerileri yaklaşımının uygulandığı deney grubu ile geleneksel yaklaşımın uygulandığı kontrol grubunun ön test ve son test sonuçlarına göre öğrencilerin başarı düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.2. Problem çözme becerileri yaklaşımının uygulandığı deney grubu ile geleneksel yaklaşımın uygulandığı kontrol grubunun ön test ve son test sonuçlarına göre öğrencilerin problem çözme becerileri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.3. Problem çözme becerileri yaklaşımının uygulandığı deney grubu ile geleneksel yaklaşımın uygulandığı kontrol grubu arasında öğrencilerin başarılarını ölçmek için yapılan başarı testi ön testinden elde edilen puanlara göre iki grup arasında uygulama öncesi anlamlı bir fark bulunamamıştır. Başarı testi, son testinden elde edilen bulgulara göre öğrencilerin başarılı deney grubu lehine anlamlı bir fark elde edilmiştir.4. Problem çözme becerileri yaklaşımının uygulandığı deney grubu ile geleneksel yaklaşımın uygulandığı kontrol grubu arasında öğrencilerin kalıcılık düzeylerini ölçmek için yapılan test sonucunda deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the effects of alternative energy sources about the ability of problem solving and 7th class students? level of success of the students at primary school. This study has been conducted with the total of 24 students in two classes equal to each other in the first term of 2009-2010 academic year in ITU?s Development Foundation Private Primary School of Natuk Birkan. These groups are formed according to their teachers? views and the students? grades, taken from the examinations at the end of the first unit for science education course. These classes are divided into two groups: Control and experimental group. While students in experimental group learn Science Education Course with the problem solving ability, control group learns this lesson with traditional methods. Problem solving ability and the student achievement test are applied to the students during their study. Scales are applied to the students before the practice as a pre test and after the practice as a post test. After six weeks the achievement test has been applied to the students as retention test. For analyzing the data, Mann Whitney U tests and Related Groups Wilcoxon tests are used. At the end of the study the following are obtained:1.The level of students? success, according to the results of the problem solving experiment group and traditional control group?s pre and pro-test, any significant difference with contrast to each other is not found.2.The ability of problem solving, according to the results of the problem solving experiment group and traditional control group?s pre and pro-test, any significant difference with contrast to each other is not found.3.According to result of retention test, between problem solving ability approach experimental group and the traditional control group a considerable difference in favor of the experimental group is found.4.According to result of retention test, between problem solving ability experimental group and traditional control group a considerable difference in favor of experimental group has been found.