Gazetecilik alanı modüler öğretim programına ilişkin öğretmen ve yönetici görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of teacher and administrator comments about the modular field of journalism education program
- Tez No: 264721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bilimsel ve teknolojik gelişmeler iş dünyasının ihtiyaç duyduğu yetişmiş insan gücünün özelliklerini de sürekli değiştirmektedir. İş dünyasının ihtiyacı olan bu insan gücünü karşılama görevini üstlenmiş olan mesleki ve teknik eğitim örgütleri de bu doğrultuda sürekli kendini yenilemek durumundadır.Ülkemizde mesleki ve teknik öğretimin yeniden yapılandırılması gereği bütün çevrelerce kabul edilmekte ve bu konuda çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Yapılan çalışmalar içerisinde en önemli ve kapsamlısı Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP)'dir. MEGEP sonrasında mesleki ve teknik eğitim sistemimiz modüler eğitim sistemini benimsemiş ve büyük bir değişim sürecine girmiştir.MEGEP kapsamında yapılan Modüler eğitim sisteminin en temel özelliklerinden biri de güncelliktir. Buna göre öğretim materyallerinin ve programın sürekli olarak sektör ihtiyaçlarına göre güncellenmesi gerekmektedir.Medya sektörü tüm dünyada teknolojik gelişmelerle bağlantılı olarak hızla gelişmektedir. Yazılı ve görsel basınımız dünya standartlarında yayın yapmakta ve bu değişimden etkilenmektedir. Bu gelişmeler doğrultusunda gazetecilik öğretim programlarının da sürekli geliştirilmesi ve güncellenmesi zorunludur. Bu amaçla ihtiyaç duyulan verilerin toplanacağı en önemli unsur programın uygulayıcıları olan meslek dersi öğretmenleri ve okul yöneticileridir.Bu çalışmada öncelikle mesleki ve teknik öğretimin temel sorunları ele alınmış, uygulanmaya başlanan modüler öğretim sisteminin ana hatları incelenerek bu sorunları çözebilme potansiyeli üzerinde durulmuştur. Bu amaçla ülkemizde gazetecilik eğitimi verilen 18 okulun ilgili alan öğretmeni ve yöneticilerine ulaşılarak iki ayrı veri toplama aracı ile modüler eğitim sistemi ve gazetecilik programının uygulaması hakkındaki görüşleri toplanarak değerlendirilmiştir.Araştırmanın sonucunda, öğretmen ve yöneticilerin modüler eğitim sistemine yönelik tutumlarının olumlu olduğu ve dolayısı ile modüler sisteme geçişi destekledikleri görülmüştür. Sistem genel olarak uygulanabilmekte, ancak çoğunlukla kaynak yetersizliği ve yasal altyapıdan kaynaklanan bazı sıkıntılar yaşanmaktadır. Sistemin uygulayıcısı olan öğretmen ve yöneticilerin sisteme olumlu bakmaları uygulamanın başarısı açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Scientific and technological developments are changing continuously the features of the manpower which is need by the business world. And the vocational and technical training sectors, who have the task of providing manpower, has to renew itself in this direction.In our country, vocational and technical education due to restructuring are recognized by all circles, and various studies conducted on this issue. The most important and comprehensive studies is the Vocational Education and Training System Strengthening Project (MEGEP). After MEGEP the modular training system for vocational and technical education system has adopted and has entered a process of change.One of the most basic feature of this system, made within MEGEP, is timeliness. Accordingly, instructional materials and programs are constantly need to updated according to the needs of the sector.Media sector in is rapidly developing in conjunction with technological developments in the world. Our visual and written press are affected by this change and broadcasting worldwide. According these developments, journalism education programs must be continually updated and improved. The most important elements to gather the data are the professional practitioners of the program who are teachers and school administrators.This study considered first the basic problems of vocational and technical education and implemented the main lines of the modular training system that focuses on problem-solving potential. For this purpose, 18 school teachers and administrators are reached and their ideas about the journalism program and modular training system has collected with two separate data collection.As a result, teachers and administrators have a positive attitude towards the education system and have therefore been supported the transition to a modular system. System can be applied in general, but mostly due to lack of resources and legal infrastructure is experiencing some difficulties. The positively look of the to Practitioners of the system, the teachers and administrators is of course crucial to the success of the application.