Radyo TV alanı modüler öğretim programına ilişkin öğretmen ve yönetici görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of teacher and administrator comments about the modular field of radio TV education program
  1. Tez No: 264720
  2. Yazar: BAHTİYAR UTKU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Mesleki Eğitim ve Öğretim Sistemini Güçlendirme Projesi (MEGEP) kapsamında geliştirilen Radyo TV Alanındaki yeni öğretim programının öğretim sürecindeki mevcut durumu ve karşılaşılan güçlükleri öğretmen ve yönetici görüşleriyle ortaya koymak ve bunlara yönelik çözüm önerileri sunmaktır.Araştırma, Radyo TV alanı olan okullardaki meslek dersleri öğretmenleri ve yöneticilerin görüşlerinin incelenmesine yönelik tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Radyo TV alanı olan bütün okullardaki meslek dersleri öğretmenleri ve yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmada biri Modüler Eğitim Sistemi Tutum Ölçeği, diğeri Radyo TV Öğretim Programı Değerlendirme Anketi olmak üzere iki adet veri toplama aracı kullanılmıştır. Veri toplama araçlarında sorular geliştirilmeden önce gerekli literatür taraması yapılmış ve uzman kişilerin görüşleri alınmış, ölçeğe ilişkin geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır.Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS istatistik programından yararlanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, verilerin dağılım yapısı incelenmiş ve dağılımın non-parametrik olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle iki bağımsız değişken bulunan fark testleri için Mann Whitney U , ikiden fazla bağımsız değişken bulunan fark testleri için Kruskall Wallis testi uygulanmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen en çarpıcı sonuç bütün katılımcıların modüler eğitim sistemini mesleki ve teknik eğitim için zorunlu bir değişiklik olarak görmeleridir. Katılımcılar yeni öğretim programının sektör beklentilerine cevap verme düzeyini ve öğrenci başarısını arttırdığını düşünmektedirler. Araştırmada öğretim programının uygulamasında, mevcut yasal düzenlemelerden kaynaklanan sorunlar, fiziksel ve donanımsal alt yapı eksikliğinden kaynaklanan sorunlar, öğretim materyallerinden kaynaklanan sorunlar ve sistem uygulayıcılarından kaynaklanan bir takım sıkıntıların olduğu da ortaya çıkmıştır.Modüler sistem Radyo TV öğretim programının uygulamasında ortaya çıkan bu sorunları giderme noktasında çok kısa zamanda öğretmenlerin alan yeterlikleri tekrar gözden geçirilmeli ve hizmetiçi eğitimlerle eksikleri tamamlanmalıdır. Okulların fiziksel ve donanım alt yapılarındaki eksiklikler süratle giderilmeli, öğretim materyalleri tekrar gözden geçirilmeli ve sistemin sağlıklı işleyebilmesi için gerekli yasal düzenlemeler en kısa zamanda tamamlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to present the current situation of new teaching programme in the field of Radio TVin the process of teachingwhich is developed in the frame of MEGEP (Vocational Education &Training System Sstrengthening Project) and to present the difficulties which appear with the view of teachers and administrators(principles) and to suggest solutions for these difficulties.This research is a kind of survey method which is about examing the views of teachers of vocational lessons and princaples in schools with Radio Tv fields.Vocational lessons' teachers and princaples in all schools with Radio Tv fields formed the universe of this research. In this search two different data collecting tools were used; They are; Manner Scales of Moduler Education System and Evaluation Questonaire of Radio Tv Training Programme. In data collecting tools ,before the qestions are developed,necessaryliterature research was done and analysises of validitiy and dependebility related to the scale were done.To analyze the obtained datas SPSS statistic programme was used. To evatuate datas distrubition, structure of datas were examined and it was determined that the distrubition is non_parametric. As a result of this for two arguments difference tests Mann Whitney U and for more than two arguments difference tests Krusskall Wallis tests were practised.In conclution, the most striking result which was obtained and considered by all the participants is that the modular education system in Vocational and Technical Education is an obligationarychange.Participants think that the new teaching programme has increased the students' success and the level of answering the sector's expectations.In this research when practising the teaching programme problems such as ;problems caused by present regulations and lackness of infrasturacture of equipment and physical conditions,problems caused by teaching materials and people who practise the system have occured.In order to solve the problems that appeared while practising the Modular System Radio Tv teaching proramme, teachers field qualifications should be examined rapidly and their lacknesses should be completed by taking in-service training.Lacknesses of infrasturacture of physical conditions and aquipment at schools should beremoved rapidly in order to make the system work healthly.