Rus eğitim sisteminin incelenmesi
The analysis of Russian education system
  1. Tez No: 264722
  2. Yazar: OĞUZ KAMİL ERCANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Çalışmanın esasını yakın tarihlerde pek çok milleti ve kültürü bünyesinde barındıran ve etkili bir güç olarak varlığını sürdüren Rusya Federasyonu'nun eğitiminin geçmişi, temel hususiyetleri ve bugünkü durumu oluşturmaktadır. Rus eğitim sistemi; tarihî süreci, eğitim sisteminin dayandığı ilkeler ve amaçlar, eğitim kurumları, eğitim süreci-aşamaları, eğitimin denetimi-yönetimi ve finanse edilmesi bakımından değerlendirilerek Rus eğitiminin dünü ve bugünü hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.Sunulan tez çalışması, genel olarak 3 ana bölümden oluşmaktadır. Bölüm I olarak adlandırılan Giriş bölümünde tez çalışmasının yapılma amacı sunulmaktadır.Bölüm II'de ise Rus eğitim sistemi tüm detayları ile incelenmektedir. Bu bölümde bugünkü Rus eğitim sisteminin yeterince anlaşılabilmesi için, ilgili sistemin günümüzdeki aşamaya nasıl geldiğinin bilinmesi açısından Rus eğitim tarihi verilmektedir. Bu konu hakkında doğrudan Rus eğitimini ele alan kaynaklardan yararlanılmıştır. Bununla birlikte, Rus eğitiminin asıl başlangıcı olarak kabul edilen Petro Reformları, 18. yüzyıla kadarki Rus eğitimin genel yapısı, Ekim 1917 Devrimi sonrası ve Sovyetler Birliği dönemlerindeki eğitim, okul öncesi, ilköğretim, meslekî?teknik eğitim sistemi ile sistemin amaç ve ilkeleri de bu bölümde incelenmektedir.Tez çalışmasında öne çıkan sonuçlar ve ülkemizde Rus eğitim sistemiyle bağlantılı yapılabileceklerin yer aldığı öneriler Bölüm III'de yer almaktadır. Ekler kısmında içerik ile ilgili istatistikler sunulmaktadır. Rusça kaynaklar hem Türkçe'ye çevrilmiş hem de orijinal imlasına uygun olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master of science thesis aims to focus basically on the educational history of the Russian Federation, which has recently played in an important role in many nations and cultures under its dominion, its basic characteristics and current situation. This study also seeks to give information about the past and present situation of Russian Education System by assessing the principles and purposes on which the education depends, educational institutions, education processes and levels, supervision and management of education, financing policy of the Russian Education System.This study is composed of three main chapters. In the first chapter, named as the Introduction, the purpose of the study is explained. In the second chapter, the Russian education system is analyzed in all its details. In this section, in order to understand how the Russian education system has achieved today?s level, the history of this education system is explained. We benefited from the sources related directly to the Russian education. Additionally, in this section one can also find information about the Petro Reforms, which are considered the real starting point of the Russian education, the period after the October 17th reformation and the education in the era of the Soviet Union, pre-school, primary school, vocational school and technical schools and the objectives and principles of this education system.In the third chapter, one can find out the information about the results found out in the study and the proposals which can be carried out in our country related to the Russian education system. In the Addendum section, the statistical information about the content is presented. The Russian sources were presented both by Turkish translation and in their original punctuation.