Lebanese foreign policy in the context of June 7, 2009 General Elections
7 Haziran 2009 Seçimleri bağlamında Lübnan dış politikası
  1. Tez No: 264732
  2. Yazar: TUĞBA YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. DENİZ TANSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Ortadoğu' nun kalbinde yatan Lübnan, çok küçük bir toprak parçasını kaplamasına rağmen bu onun bölgedeki önemi daha az yapmamaktadır. Lübnan geçtiğimiz kırk yıl içinde iç çatışmalar ve dış müdahaleler ile çok acılar çekmiş; ancak bağımsız bir devlet olarak yaşamayı başarmıştır. Lübnan içindeki istikrarsızlık, onun yönetim ve toplumsal çeşitliliği bağlamındaki eşsizliği uluslararası aktörlerle ilişkilerini her zaman etkilemiştir. Tarihsel bağlamda, Ortadoğulu Araplar ve Batılılar; istikrar, barış ve demokrasi adına, müttefik veya işgalci devletler olarak Lübnan'ın içsel güç çekişmelerine müdahil olmuşlardır.7 Haziran 2009 Genel Seçimleri bağlamında Lübnan'ın dış politikasındaki gelişmeler önemli bir yıla işaret etmektedir. Lübnan Ortadoğu barış sürecinde ve gündemdeki konular hususunda Ortadoğu'nun önemli bir parçası olarak, Lübnan'da tek Lübnan kimliği altında ?ulusal birlik? hükümetinin kurulması sınırlar içinde ve dışında Lübnan'ın konumunu güçlendirmektedir. Birlik hükümeti içindeki uzlaşma ve uluslarası politikada işbirliği ile yönlendirilen Lübnan politikasındaki yeni dönemde, sonunda göreceli bir barış ve istikrar vuku bulmuştur. Diğer taraftan, Lübnan'ın ?tüm? komşuları ile barışcıl ilişkiler içinde olmayı başarma konusundaki isteksizliği, onu bir istisna dışında tehdit etmeye devam etmektedir: Lübnan en sonunda dosta ve düşmana karşı tek vücut olmuştur.
Özet (Çeviri)
Lebanon lies in the heart of the Middle East that occupies very small proportion of land, but this doesn?t make its importance less. Lebanon in last forty years suffered from internal conflicts and external interventions, but survived to be an independent state. Instability within Lebanon, has always affected its relations with international actors due to its uniqueness of governance and diversity of the communities. Historically, both Arabs of Middle East and Westerners involved in internal power struggle in Lebanon either being allies, or occupant states in the name of stability, peace and democracy.June 7, 2009 General Elections in the context of foreign policy progresses of Lebanon marks a significant year. Lebanon being one of the key elements in the Middle East region in the context of Middle Eastern peace process and current issues, foundation of the national unity government under one Lebanese nationality improves position of Lebanon within and outside its borders. New era in Lebanese politics that is driven by compromise among the unity government members and cooperation in international politics finally brings relative peace and stability. On the other hand, lack of willingness to achieve peaceful relations with ?all? of the neighbour states, still threatens Lebanon with one exception: Lebanon is finally unified against foe and friend.