Framework for internal systems in banking organizations
Bankalarda iç sistemler
- Tez No: 264738
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN TANSEL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Son yıllarda yaşanan ekonomik krizler özellikle bankacılık sektöründe meydana gelen finansan krizlerden kaynaklanmaktadır. Finansal krizlerin en önemli nedeni bankacılık sektöründe süregelen denetim eksikliği ve bankalardaki iç kontrol sistemlerinin zayıf oluşudur.Bu tezin amacı, bankalardaki iç sistemlerin global çevrede meydana gelen finansal krizleri önlemedeki önemini ve etkinliğini ortaya koymaktır. Çalışmada iç sistemleri oluşturan iç denetim, iç kontrol ve risk yönetimi sistemlerinin her birinin fonksiyonları ve birbirleri arasındaki önemleri üzerinde durulmuştur. İç denetimin, iç kontrol ve risk yönetimi sistemlerini de denetleme yetkisi bulunduğundan; iç denetimin önemi ve etkinliği özellikle vurgulanmış olup, etkin kontrol sistemlerinin yoksunluğunda meydana gelen suistimal riskleri de bu bağlamda ele alınmıştır.Araştırma sonucunda, ekonomik krizlerin önlenebilmesi için özellikle bankacılık sektöründe devam eden iç kontrol sistemlerinde oluşan eksikliklerin giderilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu eksikliklerin en büyük nedeninin yeterli denetimin olmaması ve dolayısıyla iç kontrol sistemlerinin zayıf olmasından kaynaklandığı anlaşılmıştır. Bankaların faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri için iç kontrol sistemlerini kurmaları, denetim sistemlerini uygulamaları ve risk yönetimi sistemlerinin sağlıklı olarak ele alındığını garanti etmeleri gerekmektedir. Ayrıca son yıllarda büyük oranlarda artış gösteren suistimallerin önlenebilmesi için bankacılık sektörünün geleceğe dayalı bir takım önlemler alması ve yeni sistemler kurması ihtiyacı doğmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years the economic crisis are arising especially because of the banking sector crisis. The most important cause of financial crisis is the weak control over internal control systems in banks.The aim of this thesis is to present the importance and efficiency of the banks internal systems in order to prevent financial crisis around global environment. This study is based on the importance of internal audit, internal control, risk management systems and also the relation with each other. Since internal audit has the authority to investigate internal control and risk management systems, the importance of internal audit is strictly highlighted and also the fraud risk occurring in case of lack of effective internal control systems is discussed.The result of the research presented that in order to prevent financial crisis, the deficiencies in internal control systems should be completed. The most important reason of the deficiencies are lack of adequate audit and also the weaknesses of the internal control systems. Banks should establish internal control systems, carry out audit systems and evaluate risk management systems in order to provide effective banking activities. Moreover, in order to prevent fraud risk, banking sector should take proactive actions based on the future events and also establish new systems.