Rönesans'dan günümüze resim sanatında bedenin değişim süreci
From renaissance to today change process of body in picture art
- Tez No: 264759
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma kapsamında elde edilen bilgilerin doğrultusunda incelenen ve genel bir bilgiye varılma olanağı sağlayan bu tez, beş bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm; tezin amacı, önemi, yöntemi ve sunuş sırası gibi bilgilerden sağlanmaktadır. Asıl önemli olan temel kaynakların, bedeni anlamaya yönelik araştırma kısmı ikinci bölümde yer alır. Rönesans dönemi'nin güzellik ve görece bir anlayışla oluşumunu desteklediği, beden, sorgulama alanına giriş ve konu hâkimiyetinin kökleri denilebilecek anlatıma ulaştırma çabası ile üçüncü bölüm, bunları destekleyip eylem alanı oluşturacak ve aynı zamanda kendini benzer ve farklı yönleriyle ifade etme yolunda bedeni parçalayıp hız kazandıran, daha da ileriye giderek bir eşya statüsüne bürünen dördüncü bölüm; bu tanımlamaların günümüzde değişime uğradığı benzer ve farklı yönlerin irdelenmesi; yorum yapma, anlam kazandırma, topluma bir bütün olarak sunum sağlama çabası ile beşinci bölüm bulunmaktadır.Resim Sanatında bu kadar etkin konuma sahip bir özne-nesne-imge kavramlarına rahatlıkla karşılık gelen ve bireysel olmasına rağmen dünyada bütüncül hiyerarşik varlığı ile ön planda olan başka bir yaratım yoktur.ANAHTAR KELİMELERBeden, Figür, Resim Sanatı, Değişim, Anatomi, Eylem, Modern ve Postmodernizm
Özet (Çeviri)
The thesis, which was examined through the information which was got during the research and it provides to reach a general information, has got five sections.First section has been provided the information like the aim of thesis, its importance, its method and presentation order. Reall important basic sources which try to understand body takes place in the second section. In the third section which was supported by Renaissance to from beauty and relative understanding to enter to inquiry and the root of subject ability. The fourth section supports the third section with the action area and the different points which breaks the body and makes faster and finally becomes and object. The definitions which have got similar and different points are examined today, to comment, to enable meaning, to provide a presentation for the society contain the five sections.Picture art has got very important role for subject, object and İmage, and although it is personel, there isn?t any field with all hierarchical in the front part like art Picture.KEY WORDSBody, Figure, Picture Art, Variation, Anatomy, Action, Modern and Postmodernism