Türkiyede yerel yönetimlerde e-belediyecilik uygulamaları ve gelişim süreci
Local goverment in turkey in the e-munipicality aplications and development process
  1. Tez No: 264760
  2. Yazar: MEHMET İLKER GENCO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK KAYPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Vatandasa en yakın yönetim yapılanması olan yerel yönetimler kamusal alandasürdürülen e-devlet çalısmalarının da merkezinde yer almaktadır. Çünkü halka hizmetarzında en yakın ve etkilesimli birim olma özelligine sahip yerel idareler bu dönüsümün eniyi algılanabilecegi yerlerdir.İnternet teknolojisinin kamu yönetiminde yaygın bir sekilde kullanılmayabaslamasıyla birlikte merkezi yönetim dısında yerel yönetimlerde de e-devletuygulamalarına yönelik çabalar artmıstır. E-devletin önemli ve tamamlayıcı bir parçası ebelediyeuygulamalarıdır. Yerel yönetimlerin yeniden yapılanmaları, hizmet sunumlarınıelektronik ortama yansıttıkları e-belediyecilik uygulamalarında da izlenebilmektedir.Bu çalısmada, e-devlet ve e-belediyecilik kavramlarının açıklamaları yapıldıktansonra; bilgi teknolojilerinden faydalanan yerel yönetimlerin hizmet sunumlarının, hemçalısan, hem de vatandas odaklı olarak nasıl olumlu bir hale gelebilecegine dikkatçekilmektedir. Ülkemizdeki e-belediyecilige iliskin bilgiler verilmis, ve gelisim süreciincelenmistir. Ayrıca Antakya Merkez "lçesi hakkında temel bilgiler verilmis ve Belediyesakinleri ile yapılan görüsme sonuçları degerlendirilmistir. Son olarak. Türkiye'de ebelediyekonusunda yapılmıs diger çalısmalarla bu arastırmada elde edilen bulgular birliktedegerlendirilerek Türkiye'deki e-belediye uygulamalarına yönelik sonuçlar ortayakonulmaya çalısılmaktadır.ANAHTAR KELİMELERE- Devlet, E- Belediye, Türkiye'de E- Belediye Uygulamaları, Antakya Belediyesi
Özet (Çeviri)
Local management, closest management system to citizen, is basis of egovernmentactivities. Because, this conversion is perceived at the local governments,which closely interaction with citizens to presents their service.With the spread of using internet based applications in the public administrationfor providing high quality public services to citizens, attempts to develop e-governmentcapacities in local governments have also increased. E- municipality services have nowcome to be one of the fastest growing applications of e-government applications at thelocal level. The reconstruction of local governments can be seen in their e-municipalitypractices, where they reflect their service presentations to electronic environment.In this study, after introducing e-government and e-municipality concepts; it isadvised how local governments can improve their service presentation both in terms ofemployees and citizens. Information is given about e-municipality in our country anddevelopment process are investigated. Also some basic information about Antakya CentralDistrict given and the outcomes of the interview conducted with the habitants of theMunicipality have been evaluated Finally, the result of the current research and findings ofother similar studies in Turkey have been compared and evaluated in order to provide furtherinsights to interested public.KEY WORDSE-Government, E-Municipality, E-Municipality Applications In Turkey, AntakyaMunicipality