Örgütlerde ortaya çıkan yabancılaşma sorunu ve bu sorunun çözümü açısından halkla ilişkiler çalışmalarının önemi (Başkent Üniveristesi Ankara Hastanesi örneği)
Arising in the alienation of organizations and problems solution in terms of this question study importance of public relations (Baskent University, Ankara Hospital case)
- Tez No: 264765
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY UĞUZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Örgüt içerisinde çalışanların örgüte, yaptığı işe ve kendilerine uzaklaşması olarak tanımlanan ve günümüzde neredeyse bütün örgütlerde ortaya çıkabilen yabancılaşma olgusunun nedenleri, Karl Marx ve C. Wright Mills'in yabancılaşma olgusu üzerine yaptığı çalışmalar doğrultusunda ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yabancılaşmanın yaklaşık iki yüz yıldır gözlemlenen ve süregelen bir olgu olması, bu konuda ne gibi çalışmalar yapılabileceği konusunda sorular sorulmasına neden olmuştur. Bu doğrultuda araştırmada halkla ilişkiler birimi çalışanlarına, yabancılaşma olgusunu analiz etme, değerlendirme ve uygulamalar yapma konusunda görevler düşmektedir.Araştırmanın uygulama alanını oluşturması için Başkent Üniversitesi kurumları bünyesinde bir vakıf hastanesi olan Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi seçilmiştir. Araştırma kapsamında hastanede yapılan görüşmeler ile hastanede çalışanların, kuruma, yaptıkları işe ve birbirlerine yabancılaşma düzeyleri araştırılarak kurum içinde yapılan halkla ilişkiler birimi uygulamaları belirlenmeye ve yeterliliği ortaya konulmaya çalışılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen veriler, hastanede örgütlerde görülmesi mümkün olan yabancılaşma olgusunun mevcut ve derecesinin yüksek olduğu ve halkla ilişkiler çalışmalarının örgüt çalışanlarına yönelik uygulamaların yeterince doyurucu bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alienation, which can be seen in every organization, is described as staff?s diverging to their job, to themselves and to the organization,Reasons for alienation is tried to be displayed through Karl Marx and C. Wright Mills?s studies on alienation. It?s a fact which is observed and continued for two hundred years, for that reason we need to ask questions about what kind of studies can be done on this fact. In a study in this direction, public relations staff have administrative function on analyzing the alienation fact, evaluating, and application.To construct the application area for the study, Başkent University Ankara Hospital, which is a endowed institution under Başkent University organizations, is chosed. In the scope of the study,with interviews in the hospital, staff?s alienation level to their institution, to their job, and each other is explored. And Public relations studies in the institutions are tried to be determined and their efficiency is tried to be displayed.The datas we have after the research show that the the fact of alienation, which is possible to observe in hospital institutions, is present and its level is high. And Public Relations department?s applications for the staff are not satistifying.