Risk measures and efficiency scores of publicly traded banks in new and candidate European Union countries' stock markets
Avrupa Birliği?ne yeni üye ve aday ülkelerin hisse senedi piyasalarında işlem gören halka açık bankaların risk ölçütleri ve etkinlik analizleri
  1. Tez No: 264787
  2. Yazar: GÜLİN VARDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN FEHMİ BAKLACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ve Türkiye hisse senedi piyasalarında işlem gören halka açık bankaların risk ölçütleri ve etkinlikleri analiz edilmektedir. İlk bölümde, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ve Türkiye'deki hisse senedi piyasalarında işlem gören 39 bankanın maliyet ve karlılık etkinlikleri ile bankaların hisse senetlerinin performansları arasındaki ilişki incelenerek etkinlik değerlerinin banka hisse senetlerinin fiyatlanmasında etkisinin olup olmadığı tartışılmaktadır. Stokastik Sınır Analizi (SFA) kullanılarak elde edilen bankaların etkinlik değerlerindeki yıllık değişimler bankaların hisse senetlerinin getirileri üzerine sabit etkiler panel veri modeli kullanılarak regress edilmiştir. Panel analiz bulguları, karlılık etkinlik değerlerindeki değişimler ile hisse senetlerinin getirileri arasında istatiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermesine rağmen maliyet etkinlik değerlerindeki değişimlerin banka hisse senetlerinin getirileri üzerinde istatiksel olarak anlamlı fakat negatif bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmıştır.İkinci bölümde, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ve Türkiye'deki hisse senedi piyasalarında işlem gören 39 bankanın muhasebe ve piyasa bazlı ölçütleri arasındaki ilişki panel veri yöntemi kullanılarak testedilmektedir. Panel analiz bulguları, toplam getiri riski bağımlı değişken olarak kullanıldığında, özkaynakların toplam aktiflere oranı, brüt kredilerin toplam aktiflere oranı ve likit varlıkların toplam aktiflere oranı rasyolarının toplam getiri riskini açıklamada istatiksel olarak anlamlı olduğunu tespit etmiştir. Fakat sadece brüt kredilerin toplam aktiflere oranı ve likit varlıkların toplam aktiflere oranı rasyoları, bankaların sahip olduğu sistematik riskleri açıklamada istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Şaşırtıcı bir biçimde, sistematik olmayan riski açıklayan hiçbir değişken istatiksel olarak anlamlı sonuçlar vermemiştir.
Özet (Çeviri)
The risk measures and efficiency scores of the publicly traded banks in Central and Eastern European Stock Exchanges are analyzed in this research. The first study investigates the link between the cost and profit efficiency scores of the 39 listed banks in the Central and Eastern European Countries as well as Turkey along with their stock price performance to determine whether the efficiency scores are priced accordingly in bank stocks. Changes in efficiency scores of banks, obtained from Stochastic Frontier Analysis (SFA) model, are regressed against their stock price performance by applying fixed effects panel regression technique. Empirical results indicate that changes in profit efficiency estimates have a positive and significant impact on stock returns; however, a significant but negative relationship is found between changes in cost efficiency and stock returns.In the second study, the relation between the accounting and market-determined measures of risk for a sample of 39 listed banks in Central and Eastern European Countries and Turkey are examined over a specified period by applying panel data analysis. Empirical results show that when total return risk is used as the dependent variable, the equity to total assets ratio, gross loans to total assets ratio and liquid assets to total assets ratio are found to be statistically significant. Only the coefficients associated with gross loans to total assets ratio and liquid assets to total assets ratio are statistically significant in explaining systematic risk. Surprisingly, none of the coefficients are statistically significant in explaining the variability in unsystematic risk.