A microstructural approach to intraday analysis of Turkish derivatives market
Türk türev piyasasının gün içi analizinde mikro yapısal yaklaşım
- Tez No: 264786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN F. BAKLACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma, zaman içerisinde değişen varlık getirilerini inceleyerek Türk türev piyasasının mikro yapısının detaylı bir şekilde analiz edilmesini sağlar. Bu doğrultuda, varlık fiyatlarının gün içi volatilite yapısında işlem hacminin etkisini de göz önüne alarak modellemeyi amaçlamaktadır.Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda seans saatleri 7 Eylül 2007 tarihinden itibaren uzatılmıştır. Sonuçların tutarlılığını incelemek için, veri seti, seans saatlerinin uzatılmasını dikkate alarak seans süresi uzama dönemi öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrılmıştır. Bulgular, volatilite asimetrisinin Türk türev piyasasında mevcut olmadığını gösterir. Bunun yanında, geleneksel GARCH volatilite modellemelerine göre, GED varsayımı altında incelenen volatilite yapılarının gün içi getiri modellemesinde en uygun performansı gösterdiği tespit edilmiştir.Nispeten yeni olan Türk türev piyasasında güncel bilginin tüm yatırımcılara aynı zamanda ulaşmaması, işlem hacminin düşmesine, fiyatlarda ise önemli değişimlere neden olmuştur. Bu sonuç, işlem hacmi ve volatilite arasında negatif yönlü bir ilişkiyi göstermektedir ki bu da etkin olmayan bir piyasanın özelliğidir. Öte yandan, incelenen tüm dönemlerde işlem hacminin eklenmesiyle volatilite sürekliliğinde bir değişme gözlemlenmemiştir.Sonuç olarak, elde edilen bulgular, teorik piyasa mikro yapısına ait literatür sonuçları ile uyumlu olup portföy yöneticilerinin ve yatırımcıların riskten kaçınmak ve portföylerini çeşitlendirmek amacıyla Türk türev piyasası ile ilgili doğru bilgiye ulaşması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a comprehensive analysis of the microstructure evolution of the Turkish derivatives market by examining the time-varying characteristics of asset returns. The research is aimed to improve the estimation of high-frequency intraday volatility as well as to highlight the impact of trading volume on intraday volatility specifications.To examine the stability of the results, the dataset is divided into pre- and post-extension periods consistent with its extended trading hours after September 7, 2007. The findings indicate that volatility asymmetry is not present in Turkish derivatives market. Furthermore, the estimation results show that volatility patterns under GED assumption are more appropriate for modeling the intraday returns as opposed to conventional GARCH volatility modelings.In order to accommodate the nature of information, the models are extended by allowing the trading volume to enter into volatility specification. The findings suggest that when there is no arrival of new information to all market traders at the same time, trading decreases and prices deviate substantially, implying a negative relation between information and volatility of returns which is alsoa feature of inefficiency in the market. Moreover, the volatility persistence remains even after the inclusion of trading volume within each period.Consequently, the results are consistent with the theoretical market microstructure literature and carry important implications for portfolio managers and market participants in obtaining accurate information about Turkish derivatives market dynamics for hedging and diversifying their portfolios.