Innovative clothing design through the use of advanced textiles in formation of fashion sportswear
Moda spor giyimi oluşumunda ileri tekstiller aracılığıyla yenilikçi giysi tasarımı
  1. Tez No: 264789
  2. Yazar: ÖZGE DİKKAYA GÖKNUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÖLEN KİPÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüz moda ve tekstil endüstrisi hızlı ve köklü değişiklikler geçirmektedir ve tekstil, lif teknolojisi, çeşitli endüstrilerde, tekstil işleme ve giysi birleştirme tekniklerindeki yenilikçi gelişmelerle geleceğe doğru bir atılım içindedir. Ayrıca günlük yaşam koşullarımız ve giyim alışkanlıklarımız psikolojik durumumuza ve sosyo-kültürel ihtiyaçlarımıza göre değişim göstermektedir. Son kullanıcının devamlı değişen çevresi bazen tamamen fonksiyonel giysi kategorilerinden ilham almak suretiyle giyim endüstrisinin teknoloji ve ilerlemesinden her zaman karşılık bulmuştur. Bu sürekli değişim, bizlerin giyim alışkanlıklarını yeniden tanımlamakta, hatta yeni pazarlar ve bu pazarlarda başarı sağlamaya yönelik yeni tasarım yöntemleri ve süreçlerinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu çalışma, ürün-odaklı giysi tasarımının tarihi altyapısını araştırmakta ve ileri tekstiller ile geliştirilmiş rahat giyimin sosyal ihtiyaçlar tarafından şekillendirilmiş fonksiyonel, estetik kullanım sebeplerini incelemektedir. Bu tez ile moda spor giyim için uyarlanmış bir giysi tasarım süreci ve pazarlama yöntemleri incelenmiştir. Bu çalışmanın odaklandığı nokta moda spor giyiminde ileri tekstiller aracılığıyla yenilikçi giysi tasarımı rolünün tespit edilmesi ve çeşitli son kullanıcılar için markalaşma aracılığıyla sosyal benimsenmesinin nasıl işlediğidir.
Özet (Çeviri)
Today?s fashion and textile industry is going through rapid and fundamental changes and leap towards the future with innovation in textiles, fiber technology, innovation by various industries, in textile processing and garment assembly techniques. Our daily living conditions and clothing habits change according to our psychological state and social and cultural requirements. The end-user?s constant change of his/her surrounding always finds a response from the technology and innovation in the clothing industry, sometimes taking inspiration from purely functional clothing categories. This continuous change redefine our clothing habits, even causes new markets to emerge, along with new design methods and processes to succeed in these markets. This study researches the historical and social background of product-led clothing design and examines the functional or aesthetical use of advanced textile enhanced casual wear which is shaped by social needs. Adapted clothing design process and marketing methods of fashion sportswear are investigated with this thesis. The focus of this study is to find the role and use of innovative clothing design through the use of advanced textiles in fashion sportswear and how its social adoption through branding works for various end-users.