Bank concentration and economic growth: Evidence from EU
Bankacılık sektörü yoğunlaşması ve ekonomik büyüme: Avrupa Birliği örneği
  1. Tez No: 264790
  2. Yazar: AYŞE KÖSE BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET KASMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez Avrupa Birliği'ne üye yirmi beş ülke ve aday iki ülkenin 1993-2006 yılları arasına ait verileri kullanılarak bankacılık sektöründeki yoğunlaşmanın ekonomik büyüme üzerindeki rolünü analiz eder. Örneklenen 27 ülke verileri panel data kullanılarak, panel birim-kök testi, panel koentegrasyon testi ve Granger-Sims nedensellik testleri uygulanmıştır. Panel koentegrasyon testleri ekonomik büyüme ile bankacılık sektör yoğunlaşması arasında zayıf bir koentegrasyon bulunduğunu göstermiştir. Granger-Sims nedensellik testi ise ekonomik büyüme ile bankacılık sektör yoğunlaşması arasındaki nedensellik ilişkisinin hangi yöne olduğu hakkında kanıt gösterememiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the relationship between the banking sector concentration and economic growth in the twenty five member countries of the EU and two candidate countries over the period 1993-2006. Using panel data, panel unit-root test, panel cointegration and Granger-Sims causality test are performed for twenty seven sampled countries. The results of panel cointegration tests indicate that there is weak evidence of cointegration between the economic growth and banking sector concentration. According to the Granger-Sims causality results, the direction of causality cannot be determined.