Issues on crude oil price volatility: Determinants and impact of futures trading
Petrol fiyat volatilitesi; belirleyici etkenler ve vadeli işlemlerin etkileri
  1. Tez No: 264799
  2. Yazar: İSTEMİ BERK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KASMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma vadeli işlemlerin petrol spot piyasası volatilitesi üzerindeki etkilerini incelemektedir. Spot ve vadeli işlemler piyasalarının varyansları arasındaki ilişki nedensellik ve kointegrasyon analizleri ile beraber GARCH volatilite modellemesi ile analiz edilmiştir. Bunun dışında ICSS algoritması spot piyasa varyansındaki yapısal kırılmaları bulmak için kullanılmış, bu yapısal kırılmalar ile beraber vadeli işlemler kontrat hacmi spot piyasa varyans denklemi içinde değişken olarak kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları göstermektedir ki, WTI petrol vadeli işlemler ve spot piyasaları arasında kısa dönem nedensellik ve uzun dönem kointegrasyon mevcuttur. Bununla beraber, vadeli işlem hacminin spot volatilite üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif etkisi bulunmaktadır. Bu sonuçlar vadeli işlem piyasasında oluşan fiyatların spot piyasa fiyat rejimleri üzerinde etkili olduğunu önermektedir. Bu önerme, açıkça, vadeli işlemlerin piyasa verimliliğini arttırdığı fikrine karşı gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the impacts of futures trading activity on crude oil spot market volatility. GARCH-type volatility modeling along with causality and cointegration analyses has been conducted to model the interrelationship between variance of both spot and futures markets. Moreover, with using ICSS algorithm is structural breaks in spot market is captured and, then, used as variables with futures trading volume in variance equation of spot market. Results of this thesis imply that there exists a strong bidirectional short-term lead-lag relationship and long-term co-movement between WTI spot and futures crude oil markets. In addition to that, futures trading volume is found to have a significant and positive impact on Brent spot crude oil market volatility. These results suggest that futures prices have a considerable impact on spot price regimes. This suggestion obviously, challenging the basic idea that futures exchange increase market efficiency.