Green supply chains: Efforts and potential applications for the Turkish market
Yeşil tedarik zincirleri: Türkiye pazarı için potansiyel uygulamalar ve çabalar
  1. Tez No: 264798
  2. Yazar: ESEN ANDİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, atık yönetiminin, tedarik zincirlerinin çevreci hale getirilmesi (yeşil tedarik zincirleri) için ilk adım olmak için uygunluğunu ve önemini araştırmaktır. Bunu yaparken de bir yandan şu araştırma sorusuna cevap aramaktır: Çevrecilik öncelikle hangi sektör tarafından benimsenirse hem son tüketicilerin hem de diğer sektörlerin dikkati bu yöne çekilebilir? Burada bahsi geçen dikkat çekmenin önemi, çevrecilik konusundaki bilincin önemiyle vurgulanmaktadır. Bu sorunun cevaplanması, öncelikle Türk pazarının mevcut durumunun anlaşılmasını ve daha sonra da bu anlayışın atık yönetiminin firmaları ve tüketicileri bilinçlendirmesi yolundaki potansiyelinin değerlendirilmesini gerektirmektedir. Literatüre ve kişisel tecrübelere göre, elektrikli ve elektronik cihazlar, sektör olarak seçilmiştir. Bu sektörde faaliyet gösteren İzmirli üretici firmalarının tepe yöneticilerinden fikir almak amacıyla odak grup çalışması metodu benimsenmiştir. Odak grup çalışması, iki grup şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, atık yönetiminin yeşil tedarik zincirleri yaratılması için uygun bir başlangıç noktası olduğu ve elektrikli ve elektronik cihazlar sektörünün de bu amaç için uygunluğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the suitability and significance of waste management as the starting step of having green supply chains in general and then extend to answer the following research question: Which sector would be the most visible one if ?being green? was implemented, when aiming to get the attention of other sectors and the consumers at the same time? The importance of the mentioned ?getting attention? lies beneath the importance of consciousness while talking about green issues. Answering this question requires to understand the current situation in the Turkish market in the first place and then to extend this understanding to better evaluate the potential of waste management to help companies and consumers gain consciousness at the same time. Based on the literature and personal experiences, electrical and electronic equipment (EEE) were decided to be selected as the sector. The focus group method was selected to collect the opinion of managers from the EEE sector in Izmir. Focus group study was implemented in two sessions. Results showed that the waste management implementation could provide a good starting point in terms of having green supply chains, and the the EEE sector could serve the purpose of attracting attention of other sectors and consumers as this sector?s products determines the electricity usage of buildings with their electricity efficiency.