Central government debt and economic growth: Evidence from 94 countries
Merkezi hükümet borcu ve ekonomik büyüme: 94 ülkeden kanıt
- Tez No: 264825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL YILMAZ, PROF. DR. ZİYA ÖNİŞ, YRD. DOÇ. DR. MİKA MEİTZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez merkezi devlet borcu ile Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyümesi arasındaki ilişkiyi analiz ediyor. Kamu borcu ile ekonomik büyüme arasındaki lineer bir negatif ilişkiye dair kanıt buluyorum. Bu bulgu diğer çalışmalar ile de tutarlı çünkü kamu borcu tasarrufları ve yatırımları azaltarak ekonomik büyümeyi engelliyor. Ayrıca kamu borcunu ekonomik büyümeye bağlayan fonksiyonda yapısal bir kırılma belirliyorum. Hükümetler düşük seviyeli kamu borcundan yarar sağlayabildikleri ya da düşük seviyeli kamu borcu büyümeyi önemli ölçüde etkilemediği için, kamu borcunun başlangıçtaki etkisi yüksek seviyeli kamu borcunun etkisi ile karşılaştırıldığında farklı oluyor. Kamu borcunun üstünde olduğunda büyümeyi negatif etkilediği eşik değerini tahmin ediyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the nature of the relationship between the central government debt and GDP per capita growth. I find an evidence for negative linear effect of public debt on economic growth. It is consistent with the other studies since high public debt decreases savings and investments which hinder the economic growth. Furthermore, I identify a structural break in the function that links public debt to economic growth. Since governments can benefit from low levels of public debt or low levels of debt might not have a considerable effect on growth, its initial effect is different on growth when compared to the high levels of public debt. I estimate the threshold level of public debt such that its effect on growth becomes negative when public debt level exceeds the threshold.