Creating convergence in cultural heritage management and sustainable tourism development: Case study of Bergama Turkey
Kültürel miras yönetimi ve sürdürülebilir turizmin geliştirilmesinde yakınsama oluşturma: Bergama, Türkiye vaka analizi
  1. Tez No: 264873
  2. Yazar: MARİSA LAU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LUCİENNE THYS-ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anadolu Medeniyetleri ve Kültürel Miras Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, sürdürülebilirlik kavramının Türkiye'deki kültürel miras alanlarında turizmin gelişimine nasıl uygulanabileceğini araştırmaktadır. İlk olarak, sürdürülebilir turizm gelişiminin uluslar arası kökenleri incelenmiş ve daha sonra Türkiye'de turizm endüstrisinin büyümesine odaklanılmıştır. Devlet ve özel sektördeki sürdürülebilir turizm gelişimi uygulayıcıları ile yapılan görüşmeler Türkiye'de turizm geliştirmeyi amaçlayan iddialı planlarla sürdürülebilirlik hedeflerinin nasıl birleşeceğini göstermek için kullanılır. Bu görüşmeler, uygulayıcıların kültürel mirası nasıl algıladıklarını anlamak için analiz edilmiştir. Buna göre, miras bilincini arttırmak için sürdürülebilir turizm uygulayıcılarının miras yöneticileri ile eğitim ve sosyal projeler üzerine işbirliği yapacağı ve Türkiye'deki turizmin, uzmanlaşmış tur operatörleri ile birlikte kaliteli bir pazara dönüşeceği sonucuna varılmıştır. Son olarak, bu bulgular Bergama (antik Pergamon) üzerine değerlendirilmektedir. Toplumun arkeolojik ve mimari yapılara gereken önemi vermesini sağlayarak sürdürülebilir turizmin gelişmesini teşvik etmek için öneriler yapılmaktadır. Bu çalışma, Bergama'daki turizm ve miras yönetimi yolunda ilk adımların arkeolojik olarak ziyaretçinin deneyimini geliştirmek, yerel altyapı ve turizm için işgücüne yatırım yapmak ve turizmin planlanması ve geliştirilmesinde toplumun rolünün önemini göstermek olduğunu önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores how the concept of sustainability can be applied to tourism development at cultural heritage sites in Turkey. First, the international origins of sustainable tourism development are examined, before addressing the growth of Turkey?s tourism industry as part of its economic development strategy. Interviews with practitioners in sustainable tourism development are used to show how sustainability objectives can be reconciled with ambitious plans to expand tourism in Turkey. These interviews are analyzed in order to understand how practitioners perceive and address cultural heritage. It is concluded that sustainable tourism practitioners would be interested in partnering with heritage managers on education and outreach projects to promote heritage awareness, and cultural tourism in Turkey is evolving into a high-end, niche market with specialized tour operators. These findings are taken into account in a case study of Bergama (ancient Pergamon). Recommendations are made for how to foster sustainable tourism development there, while building community stewardship of its archaeological and architectural assets. This study suggests that the first steps towards aligning tourism and heritage management at Bergama will require improving the visitor experience at the archaeological sites, investing in the local infrastructure and workforce for tourism, and broadening the role of community members in tourism development.