Boşanmalarda çocuğun kişi varlığının hukuki açıdan korunması
Legal protection of children's personal rights in divorces
- Tez No: 264850
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN IŞIKTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Çalışmamızın konusu ?Boşanmalarda Çocuğun Kişi Varlığının Hukuksal Açıdan Korunması?dır. Bu bağlamda önce çocuk, çocuk hakları, kişi varlığı hakları ve kişi varlığı hakları grubunda değerlendirilen velayet hakkı kavramları açıklanarak çocuğun kişi varlığının korunması açısından hâkim eliyle başvurulacak koruma tedbirlerine değinilmiştir. Çalışmamızın amacı, çocuk kavramını tarihsel gelişim ve farklı hukuk dalları perspektifinde tanımlamak, çocuk haklarının ortaya çıkışından günümüze kadarki sürecini inceleyerek velayet hakkı kapsamında çocuğun kişi varlığı haklarını belirtmek ve çocuğun kişi varlığının korunması açısından kanunda yer alan mevcut koruma tedbirlerini açıklamaktır. Çocuğun yüksek menfaati, korunmaya muhtaç olma bakımından çocuk, velayet hakkı ve kişi varlığı haklarının korunması kavramlarının çalışmamızın amacı bakımından anahtar kavramlar olmaları sebebiyle özellikle bu başlıklardan yola çıkılmıştır. Tüm bu değerlendirme özel olarak boşanma davaları ile ilgili hukuksal korumanın aydınlatılması amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is ?Legal Protection of Children?s Personal Rights in Divorces?. Within this context, having explained concepts such as child, child rights, personal rights and parental rights, which are also taken into consideration within personal rights, the measures by judges for protection of children?s personal rights are revealed. The objective of the study is to designate the concept of ?child? within the perspective of historical development and of different law branches, to define children?s personal rights within parental rights through examining the period from the emergence of child rights to the present and to expound the existent protection measures for protection of children?s existence rights. As interest of the child, child in need of protection, parental rights, protection of personal rights are basic concepts for the objective of the study, mainly these topics are taken into consideration. This assessment specifically aims to reveal the legal protection related to divorce cases.