Yürürlükte olan yasalara ve idari düzenleyici işlemlere güvenden kaynaklanan haklı beklenti kavramı ve korunması
The protection of legitimate expectations derived from laws and regulations
  1. Tez No: 264851
  2. Yazar: HALİL ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Haklı beklentilerin korunması ilkesi İngiliz Hukukunda ve Avrupa Birliği Hukukunda 1970'lerden bu yana uygulanmakta olan bir ilkedir. İlke, kamusal makamların, taahhütler, yerleşik idari uygulamalar, yasalar veya idari düzenlemeler vasıtasıyla yarattıkları beklentilere saygı göstermesini gerektirmektedir.Bu çalışmada, yasalardan ve idari düzenleyici işlemlerden doğan haklı beklentilerin korunması ilkesinin teorik boyutu ve bu haklı beklentileri koruma koşullarının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde haklı beklenti kavramının tanımına ve diğer kavramlarla ilişkisine yer verilecektir. İkinci bölümde kavramın teorik boyutu ele alınmıştır. İlkenin lehinde ve aleyhinde ileri sürülen görüşler ile geriye yürüme yasağı sırasıyla değerlendirilecektir. Üçüncü bölüm ilkenin uygulamasına ayrılmıştır. Bu bölümde beklentinin haklı olmasının koşulları, mahkemelerin izlemesi gereken yöntem ve mahkemelerin verebileceği kararlar değerlendirilecektir. Çalışmanın sonunda, Danıştay'ın, AYİM'in ve Anayasa Mahkemesi'nin konuya yaklaşımına ve haklı beklentilere ilişkin bu mahkemelerce verilen kararlara yer verilecektir. Teorik açıklamaları destelemek ve ilkenin uygulamasını göstermek amacıyla Avrupa Adalet Divanının içtihatlarına başvurulacaktır.
Özet (Çeviri)
From 1970s the principle of the protection of legitimate expectations has been recognized in English Law and European Community Law. This principle requires the public bodies to respect the expectations created by their promises, long-established practices or regulations.The purpose of this thesis is to set forth the theoretical dimension of the principle of the protection of legitimate expectations derived from laws and administrative regulations and the circumstances in which the principle is protected. The thesis consist of three chapter. The first chapter is concerned with the definition of the concept and the relationship between legitimate expectation and other relevant concepts. The second chapter focuses upon the theoretical dimension. In this chapter the arguments for and against the concept and the prohibition of retroactivity are examined respectively. The third chapter is concerned with the aplication of the principle. This chapter examines the circumstances in which a person may hold a legitimate expectation, the procedure to be followed by the courts and the legal consequences. At the end of the third chapter the approach taken by Council of State, Supreme Military Administrative Court and Constitutional Court to the principle, by resorting to their judgments in which the principle is concerned, will be analyzed. In order to reinforce the theorical explanation and emphasize the application of the principle it will be resorted to the case law of European Court of Justice.