Yeni Osmanlılarda ıslahat düşüncesi: Hürriyet gazetesi örneği
Reform recommendations of young Ottomans: The case of the journal of Hürriyet
- Tez No: 264849
- Danışmanlar: DOÇ. UFUK ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Batının iç sorunlarına çözüm olarak sahneye çıkardığı Sosyolojinin, Osmanlı'nın dünya egemenliğini yitirdiği noktada, yaşadığı toplumsal sorunlara çare aradığı dönemlerde fark edildiği ve kurtarıcı olarak alındığı malumdur. Ancak daha sosyolojinin gündemde olmadığı bir zaman diliminde yaşayan Yeni Osmanlıların bu gibi sorunlara çözümleri nasıl ürettikleri de bir problem olarak önümüzde durmaktadır. Varsayımımız Yeni Osmanlılar Cemiyeti'ne üye olan aydınların o güne kadar parça parça da olsa kullanılan yeni bir duruş ve söylemle ortaya çıkmalarına rağmen önerilerinde Batı aktarmacısı olmadıklarıdır. Yeni Osmanlıları kendilerinden öncekiler ile sonrakilerden farklı kılan işte bu ara dönemde yaşamış olmaları ve az-çok kendilerine has, kendi siyasal, toplumsal yapılarından kaynaklanan çözümler üretmeleridir. Bizim tezimizde yapmaya çalıştığımız, ıslahatın Osmanlı tarihi içindeki sürecinden ziyade, imparatorluğun en uzun yüzyılının kendine özgü şartlarının ortaya çıkardığı, Yeni Osmanlılar denilen bu bir avuç ama etkili aydının bu kavrama yükledikleri anlamı ve bu bağlamda da imparatorluğun kurtuluşu için geliştirdikleri söylem ve önerileri değerlendirmektir. Yeni Osmanlılar hem muazzam bir sömürünün nimetlerinden sonuna kadar faydalanan Paris ve Londra'da yaşamış ve Batı'yla sürekli bir ilişki içinde olmuşlar, hem de Osmanlı'yı kadim bir medeniyetin temsilcisi kabul ederek çevresi ile ilişki ve bağlarını koruyup sürdürme kaygıları gütmüşlerdir. Fakat bununla birlikte, Batı baskısına karşı direnmenin imkân ve araçlarını, çözüm yollarını ve tüm bu tartışmaları sarih bir şekilde ifade edebilecekleri bir muhalefet dili de geliştirmeye çalışmışlardır. Çalışmamızın amacı, bütün bu soruları Batı siyasetinin öncüsü İngiltere'nin başkentinde çıkardıkları `Hürriyet' gazetesi örneğinde temellendirmeye çalışıp ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
It is known that Sociology, which the West got to the stage as a solution to its internal problems, was discovered and taken as a savior by Ottomans, at the point of losing the domination of the world, in the periods that it was seeking a solution for its social problems. But, how Young Ottomans, who lived in a time period when sociology was not on the agenda, produced solutions to such problems stands also in front of us as a problem. Our hypothesis is that although the intellectuals who were, the members of the Young Ottoman movement appeared with a new discourse and attitude, which were used piece by piece until that day, they were not quoters of the West with their recommendations. What distinguish Young Ottomans from the former and the next ones are those they had lived here in this interim period and had produced less or more their own solutions arising from their political and social structures. What we have tried to emphasize in our thesis is to evaluate the meaning that these a handful but influential intellectuals, whom the peculiar conditions of the empire?s longest century introduced, gave to reform and in this context the discourse and proposals they developed for the empire's salvation rather than the process of this concept in the Ottoman history. Young Ottomans had both lived in Paris and London, where people made the most use of a great exploitation and were always in a relationship with the West and also considering the Ottoman as a representative of an ancient civilization they had concerns to preserve and maintain relationships and affairs with its environment. But, beside those, they were trying to improve facilities and tools and solution ways to resist Western pressure and an opposition language to express all this discussion in an explicit way. The aim of our study is to base all these questions on the case of `Hürriyet? journal which they published in the capital of the United Kingdom, the pioneer of the Western politics, and introduce them.