NATO'nun iktisadı: Türkiye'nin bakış açısı
The economics of NATO: A view from Turkey?s perspective
- Tez No: 264919
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BİRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Askeri ittifakları incelemeyi amaçlayan, hâlihazırda var olan iktisat teorisi çalışmalarında Türkiye'nin NATO'yla ilişkisinin birçok önemli unsuru göz ardı edilmektedir. Bu çalışmada yeni kurumsal iktisattan gelen ve oyun teorisi ile ortak ürün modelinden beslenerek geliştirilen işlem maliyeti modelinin Türkiye'nin NATO'yla ilişkisini daha iyi açıklama yeteneği test edilmektedir. Çalışmada Türkiye'nin NATO ile olan ilişkisi beş ana başlık altında ele alınmaktadır: Türkiye'nin üyelik süreci, NATO'nun yapısında Türkiye'nin rolü, NATO'nun Türk-Yunan ilişkisindeki rolü, NATO'nun Türk-AB ilişkisindeki rolü ve NATO'nun Türkiye'nin içsel ve bölgesel dengelerine etkileri. İşlem maliyeti modeli bu alanların ilk dördüne uygulanmaktadır. Bu modelin sonuçları diğer modellerinkinden üstün olduğu için geri kalan alanları kapsayacak şekilde genişletilmesi ve diğer ülkelere ve ittifaklara uygulanması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The existing works based on economic theory developed to analyze military alliances do not capture many of the important elements in Turkey?s relationship with NATO. In this paper, ability of new institutional economics? transaction cost approach, supported by game theory and the joint product model, to better account for this relationship will be tested. To run the test, Turkey?s relationship with NATO is broken down into the five areas: Turkey?s quest for membership, Turkey?s role in NATO?s structure, NATO?s role in Turkey?s relationship with Greece, NATO?s role in Turkey?s relationship with the EU, and NATO?s effect on Turkey?s internal security and regional relationships. The model is then applied to the first four of these areas. The results are superior to those of the existing models, so this model should be tested on the remaining area, and potentially applied to other countries and alliances.