Türk vergi yargısında kanun yolları
The legal procedures in Turkish tax justice
  1. Tez No: 264484
  2. Yazar: SERAP ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasında Türk vergi yargılamasında kararlara karşı başvuru yolları açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde vergi uyuşmazlıkları üzerinde ana hatlarıyla durulmuş ve bu uyuşmazlıkların idari aşamada çözümlenmesi usulleri belirtilmiştir. Takip eden başlıklarda uyuşmazlıkların dava yoluyla çözümlenmesi ve vergi yargısı kavramları üzerinde durularak, vergi yargısında görevli mahkemeler açıklanmış, ardından bu mahkemelerin kararlarına karşı başvuru yolları olan kanun yolları çeşitli tanımlamalar yapılarak açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Türk vergi yargısında olağan kanun yolları üzerinde durulmuş, 2577 sayılı Kanun paralelinde itiraz, temyiz ve karar düzeltme başlıkları altında ayrıntılı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde hukuk sistemimizde olağanüstü kanun yolları olarak adlandırılan yargılamanın yenilenmesi ve kanun yararına temyiz müesseseleri üzerine açıklamalara yer verilmiştir. Çalışmada, Danıştay kararlarına da yer verilerek açıklamalar pekiştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ways of objection to the verdicts in the Turkish tax justice is explained. In the first part of the study, the general framework of tax disputes is drawn and the procedures of resolving tax disputes are told. In the following chapters, the resolution of tax disputes via trial and the concepts of tax justice are discussed while courts of tax justice and legal actions of objection to the verdicts of these courts are explicated with various terminology. In the second part of the study, the existing legal actions of the Turkish tax justice are discussed and, in parallel with the law Number 2577, the titles of objection, appeal and verdict correction are detailed. In the third part, the renewal of the procedures named extraordinary law procedures in our law system and the appeal instutions in the interest of the law are explained. Also, the study aims to support the arguments by drawing on the verdicts of the Council of State.