Delacroix'nın sanatına kaynaklık eden metinler ve bir temsil sorunu
Texts inspiring delacroix?s art and the problem of representation
- Tez No: 264921
- Danışmanlar: PROF. DR. UŞUN TÜKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
XIX. yüzyıl Romantik ressamlarından Delacroix'nın iki eserine uygun görülmüş üç farklı ismi temel alarak ikonografik bir sorunsalın çözümlenmesi amaçlanmaktadır. Temel olarak üç farklı konu üzerinde durulacaktır: Aziz George ve Prenses, Perseus ve Andromeda, Ariosto'nun Orlando Furioso eserindeki Ruggiero ve Angelica figürleri. Dini, mitolojik, ve edebi figürlerin ikonografik paralellik ve zıtlıklarının Delacroix'nın eserlerine yansıması sonucu eserlerin ve isimlendirilmelerindeki sorunların çözümlenmesi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze an iconographic problematic on the basis of three different names deemed appropriate for the two works of Delacroix, the romantic painter of XIX. Century. Principally three themes will be dealt with: the figures of Saint George and the Princess, Perseus and Andromeda, Ruggiero and Angelica in the work ?Orlando Furioso? by Ariosto. Analyses of the works as well as problems concerning their naming, which result from the effect of parallelisms and differences between mythological, religious and literary figures on Delacroix?s work will be studied.