Kurum kültürünün iş tatmini üzerindeki etkisi
The impact of corporate culture on job satisfaction
- Tez No: 264920
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DELİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de kamu/devlet ve özel hastanelerde hakim olan kurum kültürleriyle hemşirelerin iş tatminleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada Üsküdar bölgesinde yer alan kamu/devlet ve özel hastanelerde görev yapan 180 hemşireden denek olarak veri toplanmıştır. Araştırmada literatür taraması yapılarak verilerin toplanmasında anket yönteminden yararlanılmıştır. Toplanan veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Araştırmada ulaşılan sonuçlara göre; kamu ve özel hastanelerde hakim kurum kültürünün hiyerarşi kültürü olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this study is to research the relationship between dominant corporate cultures at public and private hospitals and nurses? job satisfaction. In this study 180 nurses working at public and private hospitals in Üsküdar area is collected data. There is also a literature research and to collect data is chosen questionnaire technique. The datas are analysed statistically. According to the final results; hiyerarchy culture is the dominant culture public and private hospitals.