Kamu hastanelerinin özerkleştirilmesi ve ülkemizdeki gelişmelere yönelik bir uygulama
Autonomization of public hositals and an implemention through development of this in our country
- Tez No: 264935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT BERBER, PROF. DR. HAYDAR SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Ülkemizde 1980'li yıllardan itibaren hastane yönetimine ilişkin çeşitli reformlar yapılmaktadır. Bu reformlar kapsamında, Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık hizmetleri sunumunda verimliliği, etkinliği ve performansı artırmak amacıyla 2007 yılında ?Kamu Hastane Birlikleri Pilot Uygulaması Hakkında Kanun Tasarısı? hazırlanmıştır. Bu araştırma ile sağlık hizmetleri sunumunun ve yönetiminin nasıl olması gerektiği ve Kamu Hastaneleri Birliği Kanun Tasarısı'nın hastane yönetimi üzerine etkileri hakkında kamuda ve özel sektörde çalışan sağlık yöneticilerinin düşüncelerini ortaya çıkarmak, karşılaştırmak ve bu konudaki önerilerini tespit etmek amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda birinci bölümde, sağlık hizmetlerinin tanımı-özellikleri, hastanelerin özellikleri, ikinci bölümde desantralizasyon, özerkleştirme ve hastane özerkliği kavramlarının tanımı, üçüncü bölümde Türkiye'de sağlık hizmetlerinin gelişimi ve ülkemizdeki hastanelerin özekleştirilmesi ile bu konuda yapılan reformlar yer almıştır. Dördüncü bölüm de araştırma bölümüdür. Kamu Hastane Birlikleri Pilot Uygulaması Hakkında Kanun Tasarısı'nın tartışıldığı iki odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Birinci odak grup görüşmesi, kamu hastanelerinde çalışan sağlık yöneticileri, ikinci odak grup görüşmesi de özel hastanelerde çalışan sağlık yöneticileri ile yapılmıştır. Araştırmada son olarak sonuç ve önerilere yer verilmiştir.Araştırmanın sonuçlarına göre, sağlık yöneticilerinin çoğu hastanelerin yerinden yönetilmesi gerektiğini savunmuştur. Araştırmaya katılan sağlık yöneticileri tasarı ile kamu hastanelerine tüzel kişilik verilmesini ve Sağlık Bakanlığı'nın hastaneleri daha iyi denetlemesine imkân tanımasını olumlu olarak değerlendirmişler ancak kamu hastanelerinin, birliklerin yönetim kurulunca kiralanabilmesinin kötüye kullanımını önleyecek tedbirlerin yeterli olmamasını ve mevcut kamu alım mevzuatının değiştirilmemesini olumsuz olarak değerlendirmişledir. Ayrıca tasarıda yer alan birliklerin en üst yönetim organı olan yönetim kurulu üyeleri arasında sağlık personeli sayısının yetersiz olduğunu ve hasta temsilcisi, çalışan temsilcisi ve sivil toplum kuruluşlarından da bazı üyelerin yönetim kurulunda bulunması gerektiğini düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There have been several reforms in Turkey with regard to hospital management since 1980s. Within the context of such reforms, the ?Draft Law on Public Hospital Unions Pilot Implementation? was prepared by the Ministry of Health in 2007 to improve efficiency, effectiveness and performance in providing health services. This study aims to determine and compare the opinion and related suggestions of healthcare managers about delivery and management of health services and autonomization of public hospitals.In line with this objective, the first section covers the definition and properties of health services, and characteristics of the hospitals, the second section includes the concepts of decentralization and autonomization and hospital autonomy, and the third sections addresses the development of health services, hospital management and the related reforms in Turkey. The fourth section is the research part. Two focus group interviews were conducted to discuss the Draft Law on Public Hospital Unions Pilot Implementation. The first focus group interview was made with healthcare managers employed at public hospitals while the second one was with the healthcare managers at private hospitals. The last part of the study covers the conclusion and suggestions.According to the findings of the study, most of the healthcare managers suggested that the hospitals should be managed in place. The healthcare managers participating in the study considered it to be positive that the public hospitals would be classified as legal entities with the said draft and the hospitals would be able to be inspected better by the Ministry of Health, while on the other hand, they stated it was negative that the measures to prevent abuses in leasing of the public hospitals by the boards of unions were insufficient and the existing public purchase legislation remained the unchanged. They also indicated that the number of healthcare employees among the members of the board of directors, the highest management body of the unions in the draft, was insufficient, and that the boards of directors should include patient representatives, employee representatives and some members from the NGOs.