Socialist collectivism and feminist aspects of Charlotte Perkins Gilman's short stories
Charlotte Perkins Gilman'ın kısa hikayelerinin sosyalist kolektivizm ve feminist bakış açısıyla değerlendirilmesi
- Tez No: 264936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUDRET NEZİR YUNUSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Charlotte Perkins Gilman, toplumsal cinsiyet rolleri üreten ondokuzuncu yüzyıl Amerika'sında kadını özgürleştirmenin yolunun toplumsal cinsiyet rollerinin kaynağı olarak gördüğü ev işinin kollektivize edilmesinden geçtiğini ileri sürmektedir. Bu çalışmada, Gilman'ın öngördüğü feminist sosyalist kollektivist modellerde, hem feminist hem de sosyalist kuram çerçevesinde birtakım çatışmaları olduğu sonucuna varılmıştır. Toplumu ?cinsiyetsizleştirecek? reform modeli olarak ise feminist mimarisi ön plana çıkmaktadır. Böylelikle, kadın toplumdaki ?gerçek? yerini bularak hem kendi özgürlüğünü kazanacak, hem de kadın dayanışmasını gerçekleştirerek ataerkil toplumu cinsiyet rollerinden arındırarak daha ?insani? bir dünyanın temellerini atacaktır. Fakat ondokuzuncu yüzyıl Amerika'sında sosyal kontrol temelinde üretilen ırkçı söylemlerden, bütün yaşamını toplumsal cinsiyete meydan okumaya adamış olan yazar da payını almıştır. Gilman'ın bu cinsiyetçi politikalara ne şekilde karşı çıktığı incelenmiş ve dönemindeki ırkçı politikalardan etkilenerek kadınlar arasında nasıl bir ayrıma gittiği irdelenmiştir. Gilman'ın sosyalist kollektivizm anlayışı ile feminist mimarisinin yansıması olan kısa hikayeleri incelenmiştir. Feminist kuram çerçevesinde ciddi bir çatışma yaratan tekeşli evliliğe bağlılığından kaynaklanan bir ahlak anlayışı ile kadın kollektivizminde Gilman'ın ayrımlar yaptığı sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda sosyalist kollektivizm anlayışında yazarın istenmeyen iş olarak öngördüğü ataerkil toplum tarafından kadına atfedilmiş işleri daha alt sınıf kadınların üstüne yıkma eğilimi taşıdığı sonucuna varılmıştır. Feminist bakış açısıyla orta sınıf kadınını özgürleştirirken kapitalist kârı ön plana çıkardığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Charlotte Perkins Gilman contends that the true liberation of woman can be achieved by collectivizing domestic chores, which she assumes as the source of woman?s confinement in the polarized world of extreme gender roles produced in nineteenth-century America. It is concluded that with her feminist and socialist collective models, Gilman has dichotomies in both feminist and socialist contexts. Her feminist architecture stands for her reformist model of ?de-gendering? the world. Thus, woman then can obtain her liberation and female solidarity by finding out her ?real? place in society through ?de-gendering? the patriarchal society by her ?doing? and making it more ?humane.? However, Gilman was affected by the racist claims produced in terms of social control in nineteenth-century America. In this study, Gilman?s defiance against the gendered policies of her time and the way she was affected by the racist climate of her times are examined alongside with an inspection of her discrimination amongst women. Her short stories are scrutinized as the mirroring of her socialist collectivist notions and her architectural feminism. Due to her faith in the righteousness of monogamous marriage, Gilman discriminates among women by adopting her moralist views. Moreover, it is concluded that Gilman has a tendency to push the ?unpleasant? labor on to lower classes. It is also observed that Gilman foregrounds the eulogy of capitalistic profit as woman?s liberation.