İstanbul'da faaliyet gösteren özel belgeli otel işletmelerinin pazarlama çalışmalarına yönelik bir araştırma
An examination in direction to marketing the hotel businnesses with private documents activated in İstanbul
- Tez No: 264934
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN AKOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Otel işletmeleri de, diğer işletmeler gibi ekonomik ve kar amacı taşıyan ticari kuruluşlardır. Otel işletmeleri ürettikleri mal ve hizmetleri doğru pazarlama çalışmaları ile satarsa, hedefledikleri satış düzeyine ulaşmaları daha kolay olacaktır. Son yıllarda artan talepler doğrultusunda, özel belgeli otel işletmelerine olan yatırımları da çoğalmıştır. Ülkemizde de gelişerek sayıları artan ve gittikçe önem kazanmaya başlayan bu otel işletmelerinin pazarlama çalışmalarının bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle bu çalışmada İstanbul'da faaliyet gösteren özel belgeli otel işletmelerinin pazarlama çalışmaları ve uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Like other enterprises with profit and economical motive hotel businesses are also commercial enterprises. If hotel businesses sell their goods and services produced by them with direct marketing operations it will be easier to reach sales level that they aim at. In the direction of increasing demand in recent years their investments toward hotel businesses with private documents also increased. It is necessary to know marketing operations of those hotel businesses which develop in this way increase in number and start to gain importance gradually in our country too. For this reason in this research the marketing operations and implementations of hotel businesses with private documents operated in Istanbul have been analyzed.