Ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin öğrencilerin dini duygu, düşünce ve davranışları üzerindeki etkisi(İstanbul Avrupa yakası örneği)
The effect of secondary religious culture and ethics course to the student's religious feeling, thoughts and behaviors
- Tez No: 264937
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ KAYADİBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Eğitim sürekli değişim ve gelişim gösteren bir süreçtir. Eğitim süreci, önceden belirlenen amaçlara göre düzenlenir. Sürecin sonunda yapılan değerlendirme ile de sistemin kontrolü sağlanır. ?Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinin Öğrencilerin Dini Duygu, Düşünce ve Davranışları Üzerindeki Etkisi? konulu araştırmamız da, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin değerlendirilmesini hedeflemektedir.Araştırmanın birinci bölümünde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin teorik yapısı incelenmiştir. İkinci bölümde ise öğrencilerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi, öğretmenleri, dersin işleniş yöntemleri ve ders kitaplarıyla ilgili konulara yer verilmiştir. Araştırmanın son bölümünde ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin öğrencilerin dini duygu, düşünce ve davranışları üzerindeki etkisi DKAB dersinin genel etki boyutu ve programın öğrenme alanları açısından ele alınarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Education is always a process of change and development. Educational process is organized according to predetermined objectives. At the end of the process, the evaluation of the system is maintained. The impact of ?Secondary Religious Culture and Ethics Course on Students' Religious Feelings, Thoughts and Behaviors? titled of this Research is aimed the assessment of Religious Culture and Ethics Course.In the first chapter, theoretical structure of Religious Culture and Ethics Course has been dwelt upon. In the second chapter, The students? opinions related to Religious Culture and Ethics Course, it?s teachers, teaching methods and course textbooks have been discussed. In the last part of the research, the impact of Religious Culture and Ethics Course on students' religious feelings, thoughts and behaviors have been interpreted in terms of vverall effect size of DKAB and learning areas of the program.