Iğdır'ın demografik yapısında göç ve Ahıska Türkleri örneği
An example of migration demographic structure of Iğdır and Ahıska Turks
- Tez No: 264940
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA E. ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Göç olgusu tarih boyunca toplumsal yapıları derinden etkilemiş çok bileşenli bir olgudur. Zorunlu, gönüllü, emek, işgücü, iç ve dış göç gibi kategorilere sahip göç hareketleri tür ve yoğunluk açısından değerlendirildiğinde etkileri ve toplumsal boyuttaki yansımaları farklılaşabilmektedir.Ülkelerin sınırları arasında gerçekleşen ve litetatürde ?dış göç? olarak kavramsallaştırılan göç türü sosyolojik açıdan önem arz eden bir alan özelliği göstermektedir. Göç özellikle de dış göç salt bir mekân değişikliğinden ibaret bir yer değişikliği değildir. Dış göçü yaşayanların sosyalleşme sürecini edindikleri yerleşim noktalarından ekonomik, kültürel, dinsel ve sosyal açıdan farklılık arz eden başka bir coğrafyaya geçmeleri her açıdan bir etkile(n)me ve etkileşime yol açmaktadır.Bu çalışmanın amacı, dış göçler bağlamında 1993 yılında Iğdır'a göç eden Ahıska Türkleri'nin göç serüvenlerinin nedenlerini, göç sürecinde neler yaşadıklarını, Iğdır'da kaşılaştıkları sorunları, dıç göçle gelmiş olmanın algısını sosyolojik bir perspektif içinde ortaya koymaktır.Devlet eliyle oluşturulan bir istihdam ve yer değiştirme olayını yaşayan, kendi içlerine kapalı bir topluluk özelliği gösteren Ahıskalılar, Iğdır'da uyum sorunu yaşamalarına rağmen, Türkiye'yi vatanları olarak görmekte ve başka bir ülkeye gitme gibi bir düşüncelerinin olmadığını belirtmektedirler. Ahıska Türkleri'nin söz konusu göç deneyimlerine ve toplumsal yaşamlarına ilişkin bir tablo oluşturmaya çalışan bu araştırmada tarihsel belge incelemeleri, anket ve derinlemesine mülakat teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The case of immigration is a multi-component notion that affect the social life in history. With its different kinds such as compulsory, voluntary, labour, internal and external when evaluated in the context of type and intensity their effects may vary on social reflections and effects.Occurring outside the country borders, the type of immigration which is conceptualized as ?external immigration? in the literature depicts a field which is very important in the sociological context. Immigration, especially external immigration is not just the changing of a place. The ones who is in immigration face with economic, cultural, religious and social change with interaction in a different place.The aim of this study is to put forth the immigration history of the Ahıska Turks to Iğdır, the reasons fort his journey, their immigration experiences and their perceptions of immigration within a social perspective.Experiencing a publicly held employment program and reflecting a self-conscious society, Ahıska Turks, although facing compliance problems in Iğdır, see Turkey as their motherland and they have no intention to go somewhere out. In this study in which a table is intended to be constructed on this experience of Ahıska Turks, the investigation of historical documents, questionnaire and interview techniques are used.