Kalite fonksiyon yayılımı ve lojistik sektöründe bir uygulama
Quality function deployment and an aplication in logistics sector
- Tez No: 264941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında müşteri ihtiyaçlarına odaklanmayı sağlayacak biçimde yeni ve gelişmiş ürün/hizmetler tasarlamayı amaçlayan, disiplinlerarası takım çalışması gerektiren bir kalite tekniği olan Kalite Fonksiyon Yayılımının uygulama sürecinden bahsedilmiştir. Kalite Fonksiyon Yayılımı tekniğinin lojistik hizmet veren bir işletmede uygulaması gerçekleştirileceğinden dolayı lojistik, lojistik yönetimi ve lojistik yönetim fonksiyonlarının üzerinde durulmuştur. Lojistik sektöründe yer alan bir işletme seçilerek bu işletmede KFY süreci uygulanmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, lojistik hizmet veren işletmenin depolama ve yurtiçi dağıtım hizmetiyle ilgili olarak, müşteri memnuniyetini arttırmak için hangi süreçlerini iyileştirmesi gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation project, it is mentioned of an execution process of Quality Function Deployment which is a quality technique requires interdiciplines teamwork, aimed of designing new and improved products/services by focusing customer needs. As the execution of Quality Function Deployment technique in a logistics company is going to be realized, the content is based on logistics, logistics management and logistics management functions. By chosing a company in Logistics sector, a Quality Function Deployment process is being tried to execute. After this study, the process that should be improved in order to increase customer satisfaction regarding warehousing and domestic distribution services of the logistics company, is revealed.